Półmetek dożynek w powiecie bartoszyckim. Świętowały gminy Bartoszyce i Górowo Iławeckie

2022-08-29 18:24:22(ost. akt: 2022-08-29 18:35:57)

Autor zdjęcia: Patryk Wąsowicz

ROLNICTWO /// Za nami Święto Plonów zorganizowane przez gminy Bartoszyce i Górowo Iławeckie. W najbliższy weekend dożynki odbędą się w Sępopolu oraz Bisztynku. Tegoroczne święto jest zróżnicowane, jeśli chodzi o atrakcje.
27 sierpnia na stadionie w Kinkajmach odbyło Święto Plonów Gminy Bartoszyce, czyli tradycyjne dożynki. Oczywiście rozpoczął je barwny i uroczysty korowód, w którym uczestniczyły zespoły ludowe, przedstawiciele władz (wraz ze starostami dożynek) poczty sztandarowe OSP, delegacje sołectw z wieńcami, zaproszeni goście i mieszkańcy Gminy Bartoszyce.
Fot. Patryk Wąsowicz

Po korowodzie odbyła się Polowa Msza Święta sprawowana w intencji rolników, podczas której poświecono wieńce i dary złożone z płodów rolnych. Oficjalne przywitanie przez wójta Andrzeja Dychę zaproszonych gości oraz ich przemowy zakończyły się uhonorowaniem rolników. Wręczono odznaczenia dla zasłużonych rolników oraz nagrody w konkursach (Wieniec Dożynkowy, Czysta i Estetyczna Gmina Bartoszyce, Najpiękniejsze Stoisko Gastronomiczne oraz Turniej Sołectw).
Fot. Patryk Wąsowicz

Później nadszedł już czas zabawy. Na scenie wystąpili lokalni artyści, czyli zespoły „Teraz My", „Sielanka", „Sokoliki", „Gala", „Wojcieszanie" oraz solistka Ola Socha). Po przerwie scenę opanowały gwiazdy: Megi, Jary Oddział Zamknięty, Masters, Daria oraz Kombi.
Fot. Patryk Wąsowicz

Oczywiście to nie wszystkie atrakcje, ponieważ odbył się również Turniej Sołectw o Puchar Wójta Gminy Bartoszyce, było odpalenie zabytkowych maszyn rolniczych z kolekcji Henryka Waśniewskiego, zaprezentowano sprzęt służb mundurowych i motocykle, które m.in. zachwycały liczbą koni mechanicznych. Nie zapomniano też o jak najbardziej żywych koniach, ponieważ można było skorzystać z przejazdów bryczką.

W niedzielę swoje święto mieli rolnicy z gminy Górowo Iławeckie, którzy w tym roku świętowali w Toprzynach.
Fot. Bociania Gmina Górowo Iławeckie

Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w kościele w Galinach, a następnie korowód przejechał na plac dożynkowy przy szkole w Toprzynach, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie dożynek. Konkursom, zabawom, animacjom oraz tańcom ludowym nie byłoby końca, gdyby nie występy zespołu ludowego Wojcieszanie, Cygańskiego Romanca, The Urainian Folk i zespołu Verdis.
Fot. Bociania Gmina Górowo Iławeckie

Nie mogło się obejść bez rozstrzygnięcia konkursów: „Czysta estetyczna wieś”, „Chleb dożynkowy, „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” oraz „Najpiękniejsze stoisko dożynkowe”.
Fot. Bociania Gmina Górowo Iławeckie

Oczywiście nie mogło zabraknąć atrakcji dla dzieci, czyli dmuchanych zjeżdżalni waty cukrowej i popcornu.
dar


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5