Festiwal Ekołomyja w Górowie Iławeckim przebiegał w cieniu wojny (na Ukrainie)

2022-08-22 12:37:47(ost. akt: 2022-08-22 15:52:39)

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

UKRAINA \\\ 19.08.2022 r. w Górowie Iławeckim odbyła się XII edycja Festiwalu EKOŁOMYJA. Wydarzenie, które odbyło się w cieniu toczącej się w Ukrainie wojny zostało zredukowane do jednego dnia, a atmosfera nie miała nic wspólnego z dotychczasową radosną zabawą.
Tegoroczny Festiwal EKOŁOMYJA został zredukowany do jednego popołudnia i wieczoru. Powodem takiej decyzji organizatorów była tocząca się w Ukrainie wojna.
— Długo zastanawialiśmy się — mówi Olga Sycz, dyrektorka Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, — czy w tym roku. W związku z wojną na Ukrainie przygotować taką imprezę. Jeśli już, to w jakiej formule miałaby się odbyć? Ostatecznie, dwa miesiące wcześniej podjęliśmy decyzję, że zmieniamy charakter wydarzenia. Po pierwsze, nie planowaliśmy imprezy masowej, a po drugie jej charakter miał być bardziej refleksyjny.
Fot. Bohdan Tchórz

Fot. Bohdan Tchórz

— W tym roku była to impreza mniej rozrywkowa — potwierdza Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego. — Ogromne znaczenie miały też akcenty odnoszące się do Święta Niepodległości Ukrainy.
Fot. Bohdan Tchórz

Fot. Bohdan Tchórz

Jednak pomimo ograniczenia czasowego, festiwal składał się z trzech części i został poświęcony trzem ważnym dla społeczności ukraińskiej wydarzeniom: 75 rocznicy Akcji Wisła, obchodom Święta Niepodległości Ukrainy oraz toczącej się wojnie. W płynącej ze sceny muzyce, ale też w słowach wypowiadanych przez lokalnych polityków, działaczy społecznych i artystów dużo było odniesień do bieżącej sytuacji. Zespół Hunter zaprezentował m.in. utwór poświęcony wojnie. Część muzyczno-choreograficzna została przygotowana przez nauczycielkę Aleksandrę Bzdel oraz choreograf Marynę Rudyszyn. Wystąpili tancerze baletowi z Charkowa, Teatr Muzyczno-Dramatyczny z Łucka, grupa Hunter, Tercja Pikardyjska oraz Dagadana.
Fot. Bohdan Tchórz

Fot. Bohdan Tchórz

To jeszcze nie koniec obchodów społeczności ukraińskiej. 28.08.2022 r. w Parafii greckokatolickiej p.w. św. Andrzeja Apostoła w Bartoszycach ks. Juliusz Krawiecki odprawi mszę świętą, po której przy kościele odbędzie się festyn z okazji Święta Niepodległości Ukrainy.
dar

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5