(GALERIA) W gminie Bisztynek OKiAL zmienia szarą rzeczywistość wsi. Malowane są przystanki

2022-08-11 12:19:14(ost. akt: 2022-09-16 15:16:19)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

KULTURA /// Szara rzeczywistość? Niekoniecznie. Na terenie gminy Bisztynek przystanki stają się kolorowe, a dzięki temu swego rodzaju centrum wsi cieszy oko i przyciąga do siebie dzieci i młodzież. Dzięki temu budzona jest aktywna kultura.
W wielu wsiach i niewielkich miejscowościach przystanki po prostu straszą. Z przystanku znajdującego się w centrum wsi obecnie odjeżdżają tylko autobusy szkolne. Jest to jednak swego rodzaju centrum kultury. Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej z Bisztynka tą szarą rzeczywistość zmienia. O projekcie opowiada jego koordynatorka Joanna Drozdowska–Kincel.

— Założyliśmy, że na przystankach mają znaleźć się motywy związane z opowieścią, baśniami i legendami z danego terenu. W przypadku Unikowa charakterystycznej historii nie było, dlatego wykorzystaliśmy motywy warmińskie.
Fot. Andrzej Grabowski

Z większości przystanków odjeżdżają wyłącznie autobusy szkolne, jednak jak się okazuje, są one miejscem spotkań mieszkańców. Nie wszystkie przystanki na terenie gminy Bisztynek są murowane, ale też nie wszystkie leżą przy drogach gminnych, na których OKiAL skupił swoją uwagę z powodu konieczności uzyskania zezwoleń.
— Przystanek w Unikowie wcześniej straszył — uważa prowadzący zajęcia „Dziki Piotrek, czyli Piotr Łukjanowicz,— a szkoda byłoby go rozbierać. Szczególnie, że przystanki są miejscem spotkań, odpowiednikiem trzepaka na podwórkach w mieście. Dobrze, że w czasie wakacji uczestnicy chcieli zrobić coś więcej, niż siedzieć w domach.
Wkrótce przynajmniej w trzech, położonych na terenie gminy Bisztynek wsiach stanie się kolorowo.
Fot. Andrzej Grabowski

— W projekcie — dodaje Piotr Łukjanowicz — użyliśmy tradycyjnych warmińskich wzorów oraz zaproponowaliśmy kolorystykę. Reszta należała do uczestników, czyli dzieci i młodzieży. Wystarczyło, że wzięli do ręki puszki i przystanek został błyskawicznie ozdobiony.
Fot. Andrzej Grabowski

— Warsztaty graffiti — dodaje pani Joanna — są tylko jednym z działań wpisanych w projekt. 27 -28 sierpnia odbędą się warsztaty rzeźby w drewnie, połączone z plenerem malarskim, które odbędą się w parku przy Urzędzie miejskim. To oczywiście nie wszystko, przeprowadzimy również warsztaty operatorskie skierowany do młodzieży, ceramiczne (rzeźba w glinie). O swoich akcjach informujemy na Facebooku, kontaktujemy się sołtysem, działającymi na danym terenie Kołami Gospodyń Wiejskich. Zainteresowanie jest spore.
Fot. Andrzej Grabowski

Malowanie przystanku w Unikowie to jeden z elementów projektu realizowanego przez OKiAL w Bisztynku mających obudzić aktywność mieszkańców szczególnie z obszarów wiejskich.
Z pewnością nie jest to ostatnie słowo OKiAL w Bisztynku. We wrześniu zostaną pomalowane przystanki w Paluzach i Grzędzie.
Kolejne kolorowe przystanki. Tym razem w Paluzach


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5