Na granicy z Obwodem Kaliningradzkim powstanie bariera elektroniczna

2022-08-04 12:19:03(ost. akt: 2022-08-06 23:27:06)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

SŁUŻBA GRANICZNA \\\ Rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała, że jeszcze w tym roku zaplanowana jest perymetryczna ochrona granicy. Na granicę z Obwodem Kaliningradzkim trafią kamery i czujniki ruchu.
Co pewien czas informujemy o osobach, które przekraczają granicę z Obwodem Kaliningradzkim. Przypomnijmy historię pana Adama, który w grudniu przekroczył na motorze granicę z Obwodem Kaliningradzkim. Nie mamy informacji na temat jego dalszych losów. Przypominamy jednak słowa wypowiedziane w marcu przez mjr Mirosławę Aleksandrowicz, rzecznika prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

— Zwykle do przekroczenia lub wejścia na pas drogi granicznej dochodziło mniej lub bardziej świadomie. Często turyści przekraczają granicę wbrew przepisom, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy słupie granicznym Rosji lub robią to z ciekawości, by zobaczyć, jak wygląda granica po drugiej stronie. Nie zawsze też zwracają uwagę na oznaczenia granicy państwa i nie wiedzą, że znajdują się w rejonie granicy państwowej. Tłumaczą, że nie mieli pojęcia, że nie mogą tam wchodzić. Zdarza się, że ktoś zgubił się w lesie i przekracza granicę nieświadomie, np. grzybiarz.

Od początku roku funkcjonariusze z W-MOSG ujawnili około 30 osób, które najczęściej z ciekawości łamały przepisy, wchodząc na pas drogi granicznej. W większości byli to turyści, kuracjusze czy grzybiarze. Czasem uda się taką osobę zatrzymać przez polską Straż Graniczną. Jednak, kiedy – jak w przypadku Adama – zatrzymanie następuje dopiero po rosyjskiej stronie granicy, zaczynają się kłopoty.

W lipcu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi zatrzymali kuracjuszkę, która spacerowała po pasie granicznym.

Straż Graniczna przestrzega przed konsekwencjami karnymi w przypadku przekroczenia granicy państwa w miejscach do tego niewyznaczonych np. aby zrobić sobie pamiątkową fotografię, czy pospacerować po pasie granicznym. Zachowania takie stanowią czyny karalne określone w Kodeksie Karnym lub Kodeksie Wykroczeń, w zależności od okoliczności czynu; Grozi za nie kara grzywny do 500 zł bądź kara pozbawienia wolności do 3 lat.
Granica jest strzeżona za pomocą wież i pojazdów obserwacyjnych oraz kamer. Teraz sytuacja ma się zmienić. Jak informuje por. Anna Michalska rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej jeszcze w 2022 roku ma rozpocząć się rozbudowa perymetrycznej ochrony granicy przy granicznej rzece Bug oraz granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

Po zakończeniu inwestycji na całym odcinku graniczącym z obwodem Kaliningradzkim planowana jest zamontowanie czujników ruchu oraz kamer.
dar

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5