Biegnąc otworzyli drogę wojewódzką 512 Bartoszyce - Pieniężno (galeria)

2022-07-29 09:00:00(ost. akt: 2022-07-30 11:14:47)

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

Doczekaliśmy się oficjalnego otwarcia wyremontowanej drogi wojewódzkiej 512. Powstały m.in. obwodnice Górowa Iławeckiego i Wojciech, poprawiono lub zbudowano ronda, a wzdłuż drogi pojawiły się również zatoki autobusowe, chodniki i przepusty.
Doczekaliśmy się oficjalnego otwarcia wyremontowanej drogi wojewódzkiej 512. Powstały m.in. obwodnice Górowa Iławeckiego i Wojciech, poprawiono lub zbudowano ronda, a wzdłuż drogi pojawiły się również zatoki autobusowe, chodniki i przepusty.
— Warto dodać — mówi Wicemarszałek Województwa Miron Sycz, — że niezbędnym elementem modernizacji drogi wojewódzkiej było również ukończenie budowy nowej przeprawy mostowej w Bartoszycach. Dzięki temu doszło do połączenia całego przebiegu trasy drogami wojewódzkimi zachodniej ze wschodnią częścią województwa warmińsko-mazurskiego. Już teraz widzę, że zwiększyła się ilość pojazdów na trasie.
Uroczystość, która odbyła się 28 lipca miała nietypową formę. Jej zakończenie wymagało od mieszkańców wiele cierpliwości i wysiłku, prawdopodobnie był on również niezbędny do zakończenia prac. Uczestnicy wydarzenia musieli pokonać własne słabości i dobiec do Górowa Iławeckiego, gdzie nastąpiło na miejscu oficjalne przecięcie, a właściwie przerwanie symbolicznej wstęgi.
Fot. Dariusz Dopierała

O godzinie 10:30 z Bartoszyc wyruszyła sztafeta do Górowa Iławeckiego. Równocześnie druga część sztafety wystartowała z Pieniężna. Uczestnicy pokonali 48 kilometrów, a trasa została podzielona pomiędzy 49 osób. W biegu uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele Straży Granicznej, Policji, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie i wykonawcy. Każdy miał do pokonania od dwustu do tysiąca metrów.
— Jest to najdłuższa — dodaje Miron Sycz, — licząca blisko 50 km inwestycja drogowa oddawana w obecnej perspektywie unijnej 2014-2020, czyli część drogi 512 od pieniężna, przez Górowo Iławeckie do Bartoszyc. Przypomnę, że jest realizowana w ramach naszego programu "Drogi wojewódzkie szlakiem alternatywno północnym od Elbląga, poprzez Frombork, Braniewo, Pieniężno, Górowo Iławeckie, Bartoszyce do Kętrzyna, Węgorzewa i Gołdapi.

Akcja miała również wymiar charytatywny: wykonawca robót budowlanych zobowiązał się, by za każdy przebiegnięty kilometr przekazać tysiąc złotych na rzecz Stowarzyszenia Środkowo-Europejskie Centrum Szkolenia Młodzieży z siedzibą w Górowie Iławeckim. Jak mówili uczestnicy biegu, była to bardzo dobra inicjatywa, która uświetniła oficjalne otwarcie drogi wojewódzkiej 512.
Fot. Dariusz Dopierała

W Pieniężnie sztafetę rozpoczął marszałek Gustaw Mark Brzezin, a zakończył wicemarszałek Miron Sycz. Z kolei od strony Bartoszyc bieg zainaugurował starosta powiatu bartoszyckiego Jan Zbigniew Nadolny, który potem przekazał pałeczkę pracownikowi Starostwa Powiatowego w Bartoszycach. Następne odcinki pokonali przedstawiciele gminy wiejskiej Bartoszyce oraz Urzędu Miasta w Bartoszycach, w tym burmistrz Piotr Petrykowski.

Obie grupy spotkały się o godz. 12:35 w Górowie Iławeckim na skrzyżowaniu ulic Królewieckiej i Olsztyńskiej, gdzie powitał ich Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
Fot. Dariusz Dopierała

Dzięki modernizacji DW 512 Już teraz możemy przejechać od Bartoszyc, przez Górowo Iławeckie i Pieniężno aż do tzw. "Berlinki" i dalej Gdańska. Będzie to trasa alternatywna i zdecydowanie szybsza od obecnej drogi, przebiegającej przez Lidzbark Warmiński i Ornetę.

— Górowo Iławeckie na tej inwestycji zyska najwięcej — mówi burmistrz Jacek Kostka. — Bartoszyce, podobnie jak Pieniężno było połączone ze światem dobrą drogą. Łącząc Górowo Iławeckie z Gdańskiem, a z drugiej strony z Bartoszycami zmodernizowana trasa stała się częścią infrastruktury miasta. Zyskaliśmy dwa piękne ronda i obwodnicę. Górowo Iławeckie stało się piękniejsze.
— Liczy pan, że w miasteczku pojawią się inwestorzy?
— Tak naprawdę to już się dzieje. Na obwodnicy powstała nowa stacja benzynowa, co jest efektem tylko i wyłącznie modernizacji drogi. To są nowe miejsca pracy, dodatkowy dochód naszych mieszkańców. W tej chwili w samym mieście buduje się kilka nowych sklepów i uważam, że to również jest efektem tej inwestycji. Mam nadzieję, że ułatwi to również dostęp do rzemieślników, wytwórców i naszego małego przemysłu.
Fot. Dariusz Dopierała

— Pierwszy raz — dodaje burmistrz Górowa Iławeckiego — droga miała być remontowana na przełomie 2009 - 2010. Jednak środki zostały przesunięte na drogi w innej części województwa. Dlatego teraz bardzo pilnowaliśmy, za co dziękuję przede wszystkim Mironowi Syczowi, aby modernizacja tej drogi została nareszcie wykonana.

Warto zaznaczyć, że choć początek modernizacji w Górowie Iławeckim dotyczył ulicy Kaliningradzkiej, jednak zakończono ją na ulicy… Królewieckiej. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta ulica Kaliningradzka zmieniła nazwę. Jak dodaje Jacek Kostka, choć tak naprawdę kierunek, a w jakim zmierza droga się nie zmienia, to skojarzenie jest teraz zupełnie inne.
Fot. Dariusz Dopierała

Jak informuje Miron Sycz, po zakończeniu inwestycji ze środków unijnych zakładane jest wprowadzenie pewnych korekt w tzw. funduszu chodnikowym.
dar2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5