Ukraińska Szkoła w Bartoszycach wśród najlepszych z języka polskiego w Polsce

2022-07-14 17:58:29(ost. akt: 2022-07-14 18:02:02)
Jak co roku każdy ósmoklasista, ale nie tylko, z niecierpliwością czeka na wyniki egzaminów. Egzaminy w roku szkolnym 2021/2022 były pewną weryfikacją zdobytej wiedzy i umiejętności podczas trudnego okresu, bo zdalnego nauczania spowodowanego epidemią Covid-19. Prawie 14 miesięcy nauki online, ograniczonego kontaktu z realnością szkolną, emocjonalne przeżycia związane z wojną w Ukrainie oraz pojawienie się ponad 50 dzieci uchodźców w naszej szkole, a mimo wszystko uczniowie, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 8 z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach mogą być dumni z efektów wspólnej i trudnej pracy.
Ogłoszone wyniki egzaminów zewnętrznych przez OKE w Łomży potwierdziły po raz kolejny, iż w szkole z ukraińskim językiem nauczania, gdzie ogólnie językiem komunikacyjnym jest język ukraiński, można osiągać bardzo wysokie wyniki z języka polskiego.

Mamy ogromną przyjemność podzielić się sukcesem tegorocznego wyniku z języka polskiego. Uczniowie uzyskali 77 %, co plasuje szkołę w 9 staninie – najwyższym - z możliwych do zdobycia (skala staninowa średnich wyników szkół określana jest w rozpiętości od 1- poziom najniższy - do 9 - poziom najwyższy). A biorąc pod uwagę wynik procentowy, zajmujemy pierwszą lokatę w Bartoszycach i powiecie bartoszyckim, a trzecią w województwie.

Nauczycielka języka polskiego, Danuta Rohun, nie ukrywa radości z osiągniętego wyniku, który jest efektem doświadczenia w pracy dydaktycznej z uczniami, odpowiedzialnością oraz umiejętnością dobrej współpracy rodzicami. Jest on dla niej szczególną nagrodą za wieloletnią wytężoną pracę.
Warto też wspomnieć, iż w poprzednich latach uczniowie osiągali 7 lub 8 stanin. Jest to kolejnym potwierdzeniem, iż częste posługiwanie się językiem ukraińskim nie jest przeszkodą do zdobywania wiedzy i osiągania wysokich wyników z języka polskiego, co jednocześnie zaprzecza pewnym obawom w sposobie myślenia części społeczeństwa.

W bieżącym roku szkolnym nasza niewielka szkoła może poszczycić się osiągnięciami polonistycznymi również w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego, organizowanym przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie. Tegoroczny wynik konkursu to 3 tytuły laureata i 2 tytuły finalisty wśród ósmoklasistów, co stanowi największą liczbę tytułów spośród wszystkich szkół w Bartoszycach i powiecie bartoszyckim. Liczba uzyskanych tytułów, tj. około 50 % uczniów klasy VIII, przekłada się także na ich niecodzienny sukces (liczebność klasy ósmej to 11 uczniów). Wszyscy laureaci i finaliści zostali nagrodzeni przez Burmistrza Miasta Bartoszyce podczas tegorocznej Gali „Najlepsi z Najlepszych”, która odbyła się 23 czerwca 2022 r.

Nasi uczniowie dali z siebie wszystko i udowodnili, że nie ma rzeczy niemożliwych, nawet w trudnych warunkach, zawsze trzeba skutecznie dążyć do celu, systematycznie pracować i korzystać ze wszelkich możliwości, jakie stwarza szkoła. A wtedy efektami mogą się cieszyć wszyscy: nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz dyrektor szkoły.

Lubomira Tchórz

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ukrainki

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5