Urząd Miasta w Bartoszycach z powodu upału skraca czas pracy. To dobra wola pracodawcy

2022-06-28 18:08:11(ost. akt: 2022-06-29 07:29:43)

Autor zdjęcia: pixabay.com

W czasie upałów pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje. Inne rozwiązania to jego dobra wola. Urząd Miasta w Bartoszycach jako pierwszy w naszym powiecie ze względu na wysokie temperatury w pomieszczeniach skrócił czas pracy.
Pierwsza informacja o skróceniu czasu pracy pojawiła się w poniedziałek 27 czerwca przed godziną dziesiątą i dotyczyła wyłącznie tego dnia. We wtorek zdecydowano o wydłużeniu skróconego czasu pracy. Zmiana będzie obowiązywała do 1 lipca.

Żaden inny samorząd nie poinformował na swojej stronie internetowej o podobnym, idącym naprzeciw potrzebom pracowników rozwiązaniu. Sprawa wzbudza wiele kontrowersji, dlatego sprawdziliśmy, jak pracę w upałach regulują odpowiednie przepisy.
Fot. redakcja

Praca w czasie upałów zalicza się do tych tzw. ciężkich warunków pracy, ponieważ wpływa na refleks i szybkość kojarzenia faktów. Gdy pracownik czuje, że wykonując pracę może narazić osoby trzecie na niebezpieczeństwo, powinien powstrzymać się od ich wykonywania, informując o tym pracownika.

Praca przy temperaturze przekraczającej 25 stopni C na otwartej przestrzeni oraz 28 stopni C w pomieszczeniu pracy skutkuje obowiązkami. Pracodawca ma zapewnić zimne napoje w takiej ilości, która zaspokoi potrzeby pracowników.
Fot. pixabay.com

Pracodawca może również skrócić czas pracy (bez konieczności odrabiania nadgodzin) oraz zastosować tzw. przerwy regeneracyjne. Pracodawca może również zapewnić klimatyzowane pomieszczenia do odpoczynku, zapewnić klimatyzację w pomieszczeniach pracy oraz zezwolić na pracę zdalną. Wybór rozwiązania zależy wyłącznie od dobrej woli pracodawcy.
red


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5