Tu wszyscy wygrali. I Festiwal Piosenki Harcerskiej i Ekologicznej zakończony (galeria)

2022-06-26 10:00:00(ost. akt: 2022-06-28 21:15:37)

Autor zdjęcia: Darek Dopierała

HARCERSTWO \\\ 25 czerwca w Bartoszycach odbył się I Festiwal Piosenki Harcerskiej i Ekologicznej. I chociaż liczba uczestników była mniejsza od oczekiwanej, a widownię stanowiła przede wszystkich harcerska brać, to impreza była udana.
Festiwal pierwszy swój raz ma za sobą. Zuchy i harcerze, startujący w pięciu kategoriach wiekowych wykonali kilkanaście piosenek. Dla widza nie związanego z harcerstwem niespodzianek było sporo. Dodatkowe kategorie, nagrody oraz aplauz widowni, którą stanowili przede wszystkim pozostali wykonawcy.
Joanna Kondrat, Andrzej Wynar
Fot. Darek Dopierała
Joanna Kondrat, Andrzej Wynar

W jury festiwalu zasiadły: Joanna Kondrat, Galina Szumska i hm. Magdalena Mrozek. Po długich oraz – jak zapowiedziano – sprawiedliwych obradach przyznano nagrody… wszystkim uczestnikom. W środowisku harcerskim nie liczy się rywalizacja, a dobra zabawa. Nawet, jeśli w kategorii wystąpił jeden solista, duet lub zespół, otrzymał nagrodę specjalną.
Fot. Darek Dopierała

Nagroda specjalna w kategorii Zuchów (dzieci 7-10 lat) trafiła do 17-tej Gromady Zuchowej „Smerfy” z Hufca ZHP Bartoszyce, która wykonała piosenki „Pacyfik” oraz „Stokrotka rosła polna”.
Kategorię harcerską (dzieci 11-13 lat) podzielono na solistów oraz zespoły. I miejsce w podkategorii „soliści” wygrał Szymon Chmielewski, reprezentujący Szkołę Podstawową Grabowo „Strażnicy uśmiechu”. Zaśpiewał utwory „Żyj do przodu” oraz „Bieszczady”.
Szymon Chmielewski
Fot. Tomasz Kowalski
Szymon Chmielewski

Do podkategorii solistów wliczono również duet Mileny Sikorskiej i Marii Osińskiej, który reprezentował 15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy. Wykonując utwory „Kiedy w piątek słońce świeci” i „Lato z komarami” dziewczyny wyśpiewały II miejsce.
duet Mileny Sikorskiej i Marii Osińskiej
Fot. Tomasz Kowalski
duet Mileny Sikorskiej i Marii Osińskiej

W kategorii starszoharcerskiej nagrodę specjalną otrzymała Luiza Trzasko ze Szkoły Podstawowej im. M. Kajki w Grabowie, która reprezentowała Klub 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. Solistka wykonała utwory „Mazurski rejs” oraz „A ja mam swoją gitarę”.
Agnieszka & Krzysztof Pruszyńscy
Fot. Darek Dopierała
Agnieszka & Krzysztof Pruszyńscy

Ostatnią kategorią byli instruktorzy (w wieku „17+”). Również w tym przypadku powstały podkategorie „soliści” i „zespoły”.
W podkategorii soliści nagrodę specjalną otrzymał duet reprezentujący 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, czyli Agnieszka & Krzysztof Pruszyńscy. Instruktorzy wykonali piosenki „Jak” i „Daleko przed siebie”. W podkategorii "zespół" nagrodę specjalną otrzymał Krąg Instruktorski „Bez nazwy" z Hufca ZHP Bartoszyce za wykonani piosenki „Bez tytułu” oraz „Harcerska przygoda” (mix piosenek harcerskich).

Zuchy i harcerze przez stanęli na wysokości zadania, jeśli chodzi o gratulacje i doping. Zachęcającym okrzykom i skandowanym gratulacjom nie było końca. Jedynym mankamentem było to, że praktycznie większość widowni stanowili... uczestnicy festiwalu. Jednak jak pisałem, liczyła się dobra zabawa oraz nadzieja, że za rok widownia będzie pełna.
dar

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5