"Bocianie Lato w Żywkowie" przyciągnęło turystów (galeria)

2022-06-20 14:30:21(ost. akt: 2022-06-21 08:49:45)

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

16.06.2022 w Żywkowie odbyła się kolejna edycja organizowanego przez Urząd Gminy w Górowie Iławeckim festynu „Bocianie Lato w Żywkowie”. Z pewnością wydarzenie należy zaliczyć do udanych.
Jak co roku Żywkowo przez jeden dzień rozbrzmiewa nie tylko bocianim klekotem, ale również muzyką. To coroczne święto nie tylko tych dostojnych ptaków i lokalnej społeczności „Bocianiej gminy”, ale i gości z wielu odległych miejscowości. Parkingi były pełne, a ilość atrakcji mogła przyprawić o przysłowiowy ból głowy.
Fot. Dariusz Dopierała

— Festyny organizowane są nieprzerwanie corocznie od 1991 z jedną przerwą związana z pandemią — mówi z-ca wójta Krzysztof Baran, — czyli w tym roku mieliśmy 30 edycję festynu. Od 2010 funkcjonuje nazwa Bocianie lato w Żywkowie, która była elementem wniosku o dofinansowanie i się przyjęła. Również od tego roku gmina jest nazywana bocianią gminą.
Fot. Dariusz Dopierała

Żywkowo korzysta z popularności... bocianich gniazd pełnymi garściami. Od 2004 roku PTOP posiada w Żywkowie gospodarstwo i centrum edukacyjno-badawcze.
Fot. Dariusz Dopierała

— Wieś nosi ponadto miano Europejskiego Centrum Bociana Białego — dodaje Krzysztof Baran — i jest wioską tematyczną, czyli wsią z motywem przewodnim. Jest to innowacyjny sposób na ożywienie gospodarki wiejskiej oraz zapewnienie mieszkańcom wsi alternatywnych dochodów. Oferta wsi tematycznych – budowana na bazie zasobów przyrodniczych, kulturowych i historycznych danej miejscowości – pozwala przyciągnąć na tereny wiejskie turystów oraz zintegrować mieszkańców wsi.
Fot. Dariusz Dopierała

Swoje stoiska wystawiły Koła Gospodyń Wiejskich (Grotowo, „Kamienny Krąg” z Kamińska, „Aksamitki” z Piast Wielkich, „Niezapominajka” z Dwórzna), Klub „Senior+” z Kandyt, sołectwo Żywkowo czy Nadleśnictwo Górowo Iławecki i Gmina Górowo Iławeckie.
— Po raz pierwszy jako sołectwo – mówi Alicja Fevrier – wystawiliśmy się w ubiegłym roku z chlebem, ciastami i goframi.

Odwiedzający mogli korzystać z licznych atrakcji, czyli wieży widokowej, czy odwiedzić „leczniczy kamień” stojący w pobliskim lesie. Można było też odwiedzić dom rodem z PRL-u, w którym wystawiono malowane farbą i… wyszywane obrazy.
Muzeum Bociana pani Anny Andrejew
Fot. Dariusz Dopierała
Muzeum Bociana pani Anny Andrejew

Chętni mogli zwiedzać również Ogród Zmysłów, czyli ścieżkę do chodzenia boso po różnym podłożu, z zawieszonymi dzwonkami i pięknymi zapachami. Laureaci gminnych konkursów organizowanych w ramach Dni Rodziny otrzymali nagrody. Na najmłodszych czekały liczne konkursy i zabawy, w tym malowanie twarzy, dmuchańce, czy blok rozrywkowy oraz oczywiście występu zespołów „Rogóżanie” i „Żurawka”.
Do zobaczenia za rok!
dar

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5