Uczniowie z Bartoszyckiego "Żeroma" pojechali na... Litwę

2022-05-27 13:13:46(ost. akt: 2022-05-27 15:47:14)
Dorota Haraf

Dorota Haraf

Autor zdjęcia: Uczniowie z Bartoszyckiego "Żeroma pojechali na... Litwę

W dniach 16-20 maja 2022 uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach wraz z nauczycielami i młodzieżą z pięciu szkół: z Turcji, Niemiec Włoch i Litwy brali udział w projekcie Erasmus+ na Litwie w miejscowości Panevėžys. Projekt o nazwie „S.O.S. - Shiny Object Syndrome” (w wolnym tłumaczeniu syndrom błyszczącego obiektu) dotyczył problemów uzależnienia od Internetu oraz telefonów komórkowych.

W projekcie nauczyciele starali się uzmysłowić młodzieży niebezpieczeństwa związane z nadmiernym używaniem technologii, wskazać jak ważna w ich życiu jest aktywność fizyczna oraz pokazać inne formy spędzania czasu.
Realizując zadania projektowe nie zapomniano również o możliwości podziwiania piękna Litwy. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Anyksciai gdzie znajduje się największy głaz narzutowy Litwy - Puntukas mający 7 m wysokości oraz podziwiać piękno krajobrazu z tarasu widokowego na wysokości 33 metrów. W pobliskim skansenie młodzież uczyła się jak piec tradycyjny, litewski chleb oraz spróbowała sił w ludowych zabawach z dzieciństwa. Uczniowie odwiedzili też Puppet Wagon Theatre, który jest teatrem lalek, gdzie dowiedzieli się o historii i funkcjonowaniu tego miejsca.
Nie zabrakło też wycieczki do dawnej siedziby królów Księstwa Litewskiego -Trok, gdzie zwiedzano zamek oraz odwiedzin w Muzeum Iluzji w Wilnie. Po intensywnym tygodniu wszyscy uczestnicy projektu pełni wrażeń i miłych wspomnień z pobytu w Paneveźys szczęśliwie wrócili do kraju.
Dorota Haraf

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dora #3100555 31 maj 2022 07:36

    Cieszę się, że sa jeszcze ludzie czytający artykuły dokładnie. Oczywiście siedziba książąt Księstwa Litewskiego. Choć w latach 1251–1263 czy 1918 mówimy o Królewstwie Litwy. Puntukas to drugi co do wielkości głaz na Litwie – tak jest napisane w przewodnikach. My sugerowaliśmy się informacja pani przewodnik, która bazowała na najnowszych badaniach dotyczacych wielkości części głazu znajdującego się pod ziemią. A co do nazw to my tez chyba nie chcielibyśmy, żeby ktoś posługiwał się słowami Breslau czy Danzig w odniesieniu do polskich miast - chyba, że w kontekście historycznym. A nie o takim tu mowa. Jeszcze raz dziękuję za rzetelną recenzję i pozdrawiam. Dorota Haraf

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Akuku #3100383 28 maj 2022 09:47

    Niby "Żerom" ale sporo błędów w tym artykule. Zamek w Trokach (moim rodzinnym mieście) nigdy nie był siedzibą "królów" Księstwa Litewskiego ponieważ Litwa nigdy nie była królestwem a jej władcy nie byli królami lecz nosili tytuł Wielkich Książąt Litewskich. Nazwy wspomnianych w tekście miasteczek należałoby pisać z podaniem polskiej nazwy Panevėžys - Poniewież, Anyksciai - Onikszty ponieważ były mocno związane z polskimi powstaniami, Listopadowym i Styczniowym. A Puntukas to drugi co do wielkości głaz na Litwie. Leży około 5 kilometrów na południe od Anykščiai na lewym brzegu rzeki Šventoji. Uważano go za największy kamień na Litwie do czasu odkrycia kamienia Barstyčiai w okręgu Szkud w 1957 roku.

    Ocena komentarza: warty uwagi (37) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5