Zasiądziesz w Bartoszycach na ławeczce z Teresą Bratek?

2022-05-26 12:30:00(ost. akt: 2022-05-26 09:24:03)
Teresa Bratek

Teresa Bratek

Autor zdjęcia: Archiwum Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach

W 2023 roku Bartoszycka Grupa Literacka „Barcja” będzie obchodzić jubileusz 40-lecia. Podczas spotkania, które odbyło się 19 maja w odnowionej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej pojawił się nietypowy pomysł na uczczenie rocznicy.
„Barcja” od lat jest stowarzyszeniem… bezdomnym. Ostatnie, comiesięczne spotkanie odbyło się w wyremontowanej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Bema. Być może będzie to stałe miejsce spotkań Barcjan, co zakończy okres jej bezdomności.

Prezes Jerzy Sałata poinformował, że Spółdzielnia Mieszkaniowa Budowlani po zakończeniu termomodernizacji dwóch bloków przy ulicy Paderewskiego zamontowane zostaną tablice pamiątkowe. Chodzi o bloki przy ulicy Paderewskiego, w których mieszkali bartoszyccy poeci. Na ścianie bloku z numerem 45 zamontowana będzie tablica upamiętniająca Jacka Józefa Rojka, a na 37-ce Teresy Bratek. Tablice pojawią się prawdopodobnie w październiku 2022 roku.
Jerzy Sałata
Fot. Dariusz Dopierała
Jerzy Sałata

— Teresa Bratek — mówi Jerzy Sałata, — była wyjątkową postacią życia kulturalnego Bartoszyc. Kilkadziesiąt lat temu w wywiadzie przeprowadzonym z nią do „Gazety Olsztyńskiej” stwierdziłem, że jest jakby bartoszycką Marią Zientarą-Malewską. W pierwszej chwili myślałem, że się obraziła takim stwierdzeniem. Ale na moment zastanowienia powiedziała: „Nawet sensownie to brzmi i jestem zaszczycona takim powiedzeniem”.

Rozmowa na temat upamiętniania poetów oraz zbliżający się jubileusz 40-lecia stowarzyszenia, który grupa będzie obchodziła w 2023 roku zaowocowała pomysłem Anny Osowskiej na inną formę uczczenia urodzin Barcji. Jest nim… ławeczka Teresy Bratek. Pomysł już wcześniej pojawiał się w Bartoszycach, jednak teraz nabrał nowego wymiaru.

Anna Osowska
Fot. Dariusz Dopierała
Anna Osowska

— Ponieważ rozmawialiśmy o mającym się za rok odbyć jubileuszu 40. lat istnienia Stowarzyszenia Grupa Literacka „Barcja”, zaproponowałam, powrót do pomysłu posadowienia „ławeczki” również w Bartoszycach, taki pomysł od lat krąży w prywatnych rozmowach. Marzy mi się, by w Bartoszycach można było usiąść na ławeczce obok Teresy Bratek, współtwórczyni „Barcji”, osoby niezwykłej, mającej charyzmę, zupełnie odbiegającej od znanych mi polonistek. Podczas podróży po Polsce obserwuję, że podobne ławeczki zawsze są oblegane, wiele osób wykonuje sobie na nich zdjęcia, ale też zauważam, jak szukają w komórkach informacji. Sama z zaciekawieniem szukam związku postaci z ławeczki z daną miejscowością.

Odwzorowanie postaci Teresy Bratek nie byłoby trudne. W znajdującym się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bartoszycach Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej są zbiory zdjęć poetki. Teresa Bratek miała także swój własny styl, o którym mówi Jerzy Sałata.

— Często widać ją było idącą w charakterystycznym kapelusiku, z którym w letnie dni się nie rozstawała. Wtedy nawet z daleka była rozpoznawalna nie tylko przez znajomych po tym nakryciu głowy.
Teresa Bratek (1934-2013)
Fot. Archiwum redakcji
Teresa Bratek (1934-2013)

Powstanie ławeczki może być doskonałym pomysłem na promocję Bartoszyc, które mogą pochwalić się jedną z najdłużej działających w Polsce grup literackich.

Barcjanie za pośrednictwem „Gońca Bartoszyckiego” zwracają się do czytelników z apelem o wyrażenie opinii na temat pomysłu i pomysły na jego sfinansowanie. A może ktoś taką akcję zrealizuje?
dar

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5