Możliwe utrudnienia na ul. Młynarskiej w Bartoszycach. Inwestor dostał zgodę na rozbiórkę

2022-05-25 15:58:52(ost. akt: 2022-06-16 21:56:53)

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

Sprawa szpecących miasto i jednocześnie grożących zawaleniem budynków powoli dobiega końca. Właściciel działki na której stoi m.in. były arsenał przystąpił do rozbiórki. Ustalenie terminu zakończenia rozbiórki trafiło na mur w Urzędzie Miasta. Poznaliśmy go z innego źródła.
Internauta przesłał zdjęcia na których widać, że przy nieruchomościach na ul. Młynarskiej i Jagiellończyka podjęto prace. Przypomnijmy, że chodzi o budynki, które stoją na wspólnej działce z zabytkowym arsenałem.

Próbowaliśmy uzyskać w Wydziale inwestycyjnym Urzędu Miasta informację o terminie zakończenia prac rozbiórkowych i kosztach zajęcia pasa drogowego, które ponosi właściciel nieruchomości. Niestety, nie było osoby, która zajmuje się tą tematyką, w inny urzędnik (nazwisko do wiadomości redakcji) odmówił udzielenia informacji telefonicznie, ponieważ dziennikarz nie jest stroną w postępowaniu, a pytanie ma wysłać w formie wniosku.
Fot. Dariusz Dopierała

Warto dodać, że zgodnie z odpowiedzią Urzędu Miasta na skargę z 22 lutego (wyrok w sprawie opublikował na swojej stronie) „dziennikarz jest uprawniony do uzyskiwania informacji w zakresie, o którym mowa w art. 4 prawa prasowego”. O ile pytanie o koszty zajęcia pasa drogowego są dyskusyjne, to trudno ocenić, by termin zajęcia pasa drogowego naruszał prawo inwestora do prywatności, a sprawa ewentualnych utrudnień w ruchu ma wymiar społeczny.

Z tym samym pytaniem zwróciliśmy się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Bartoszycach. Informację otrzymaliśmy telefonicznie od ręki. Inwestor uzyskał pozwolenie od Wojewódzkiego konserwatora zabytków na rozbiórkę budynków przy ulicy Młynarskiej oraz Jagiellończyka. Nie ma zgody na rozbiórkę zabytkowego budynku przy placu Zwycięstwa (obok Urzędu Gminy w Bartoszycach), w którym mieścił się arsenał.

Kiedy rozbiórka się zakończy? Prawo nie pozwala na narzucenie terminu prac rozbiórkowych, jednak, jak deklaruje inwestor, prace rozbiórkowe mają się zakończyć do 10 czerwca.

Podczas wykonywania zdjęć nieruchomości rozmawialiśmy z osobą, która mieszka w sąsiednim budynku. Jego zdaniem część rozbiórki, która będzie wymagała zajęcia pasa drogowego, ma być wykonana w jak najkrótszym czasie, w jedną z sobót. Pozwoli to maksymalnie obniżyć koszt opłaty za zajęcie pasa drogowego.
Fot. Dariusz Dopierała

Kosztów ponoszonych przez inwestora nie udało nam się potwierdzić (poproszono o… złożenia wniosku). Otrzymaliśmy informację, że za każdy metr kwadratowy zajętego pasa drogowego inwestor płaci 1,5 złotych.

Należy dodać, że urząd ma 14 dni, by odpowiedzieć na wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Nigdy, poza pytaniem do Straży Miejskiej nie dostaliśmy odpowiedzi wcześniej. Sytuacja pokazuje, że urzędowe terminy na udzielenie odpowiedzi, których przestrzega Urząd Miasta w Bartoszycach wpływają na życie mieszkańców miasta. Składając – zgodnie z życzeniem urzędnika Wydziału inwestycji – wniosek o możliwych utrudnieniach moglibyśmy poinformować dwa dni przed zakończeniem rozbiórki. A znając termin prac rozbiórkowych, być może część kierowców tę drogę by omijała.
dar

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ROSENTHAL #3100175 25 maj 2022 18:41

    To ja już nie wiem który to zabytek a który nie ? Ktoś pomoże ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5