Ciekawy i ekologiczny projekt zrealizowany dzięki dofinansowaniu powiatu. Skitno będzie pachnieć malinami?

2022-05-12 10:00:00(ost. akt: 2022-05-18 10:34:58)

Autor zdjęcia: Ewelina Biały

W Skitnie trwa projekt realizowany dzięki finansowaniu przez powiat bartoszycki. Swego rodzaju promocja działalności ekologicznej składa się z kilku paneli, jednak… nie jest to ostatnie słowo sołtyski Eweliny Biały.
Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i Eweliny Biały, sołtyski sołectwa Skitno oraz przy dofinansowaniu przez Powiat Bartoszycki Skitno krok po kroku realizuje pomysł na swoją wizję sołectwa.
Fot. Ewelina Biały

— Przygotowałam projekt — mówi Ewelina Biały, — który został bardzo wysoko oceniony i wybrany do dofinansowania. Jego pierwszym etapem było spotkanie z Maciejem Siekierzyckim, doświadczonym pszczelarzem z 30-letnim stażem.
Projekt składa się z czterech paneli: pszczoły, architektura krajobrazu, e-domki dla owadów zapylających oraz „Festyn pod malinową chmurką”. Cały projekt zmierza do… wioski tematycznej.

Pierwszy panel, zrealizowany 8 maja obejmował historię pszczół, tajniki ich hodowli, w tym choroby i ochronę pszczół. Na zakończenie zorganizowano warsztaty.
Fot. Ewelina Biały

— Przygotowaliśmy świece pszczele oraz maseczki z wykorzystaniem produktów naturalnych, oczywiście z zastosowaniem miodu pszczelego. Chętne osoby wykonały ramki pszczele, a na najmłodszych czekały niespodzianki. Mogli przebrać się za pszczelarza i wykonać… „małą zadymę" dla pszczół.

Drugi panel zaplanowano na początek czerwca. Uczestnicy będą uczyć się projektowania małych form zagospodarowania przestrzeni zielonych. W efekcie w sołectwie Skitno powstaną 4 nasadzenia, które uczestnicy sami zaprojektują oraz wykonają.

Fot. Ewelina Biały

Oczywiście to nie jest ostatnie słowo Eweliny Biały. Trzeci panel zaplanowany na lipiec, to wykonanie e-domków dla owadów zapylających. Na zakończenie projektu odbędzie się „Festyn pod malinową chmurką”
.
— Nazwa, jak i cały projekt, który ma się zakończyć we wrześniu — dodaje Ewelina Biały — zmierza w kierunku, który zaplanowałam dla Skitna. W przyszłości chciałabym, aby nasza wioska była wioską tematyczną, związaną właśnie z malinami. — Dziękuję oczywiście powiatowi bartoszyckiemu, który finansuje nasz projekt, ale również Maciejowi Siekierzyckiemu za profesjonalne przeprowadzenie warsztatów, gminie Bartoszyce za udostępnienie pomieszczenia świetlicy sołeckiej oraz KGW SKIT-NO-WE - za współpracę.
Fot. Ewelina Biały

W projekcie mogą brać wszyscy zainteresowani mieszkańcy powiatu bartoszyckiego.
dar

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5