Brama lidzbarskiego zamku szeroko otwarta przed gośćmi z Ukrainy (galeria)

2022-05-09 08:16:51(ost. akt: 2022-05-09 12:02:39)

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

Pojawili się w naszym miasteczku (Górowie Iławeckim) nie dlatego, że posiada ono jakieś szczególne walory turystyczne czy uzdrowiskowe. Nic z tych rzeczy. Uchodźcy z Ukrainy, w przeważającej liczbie młode kobiety z dziećmi, przyjechali do nas desperacko ratując się przed bestialską agresją quasi-sąsiada ze stolicą w Moskwie.
Nasi mieszkańcy starają się, jak tylko jest to możliwe, pomagać pokrzywdzonym przez najeźdźcę. W pierwszej kolejności pomagają instytucje, ale z pomocą pośpieszyły także indywidualne osoby. Z własnej inicjatywy, angażując znajomych i przyjaciół z grupą przybyszy ze wschodu pracuje p. Mirosław Mycio, dawny nauczyciel, dyrektor i działacz społeczny. Słusznie zauważył, że w pierwszej kolejności warto gości poduczyć podstaw języka polskiego z jego niuansami i osobliwościami, zapoznać z historią i kulturą (z uwzględnieniem historii regionu). W pomoc w realizacji treści projektu poproszona została dyrekcja górowskiego Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania, gdzie w udostępnionych pomieszczeniach prowadzone są cykliczne lekcje języka polskiego z elementami historii oraz kulturologii.
Fot. Bohdan Tchórz

Niemniej, jak się w praktyce okazało, prócz zajęć teoretycznych ważne są dla seminarzystów także zajęcia terenowe. Prowadzący zaproponowali otóż lekcje historii lokalnej za szczególnym uwzględnieniem ukraińsko-polskich kontaktów oraz odwiedzenie ciekawych miejsc, z którymi związani byli w przeszłości wybitni uczeni w skali całego świata. Poniekąd, w pierwszej kolejności wybór był oczywisty: Lidzbark Warmiński i Mikołaj Koperni.
Fot. Bohdan Tchórz

W czwartek 5 maja grupa, która niespodziewanie rozrosła się do 40 osób (dołączyły dzieci) i prócz autobusu, dwóch samochodów osobowych, odwiedziła Zamek/Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim, czyli dawną siedzibę biskupów warmińskich.

Wyjazdowa lekcja historii mogła być zrealizowana dzięki opiece sponsorskiej Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania (autobus) oraz zamkowemu Muzeum Warmińskiemu w Lidzbarku Warmińskim.
Bohdan Tchórz


Źródło: Artykuł internauty

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5