Finał szkolnego projektu „Mieli niewiele lat co my, a byli już bohaterami”

2022-05-06 11:00:00(ost. akt: 2022-05-06 11:26:00)

Autor zdjęcia: Robert Kucharski

2 maja dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach stał się okazją do uczczenia trzech świąt: Dnia Flagi, Święta Konstytucji 3 Maja oraz podsumowania projektu, który wyłonił młodego patriotę.
2 maja to piękny dzień dla Polaków. To święto naszej biało- czerwonej flagi i przeddzień Święta Konstytucji 3 Maja.

To właśnie w tym dniu w Szkole Podstawowej nr 3 w Bartoszycach odbyło się podsumowanie szkolnego projektu, którego głównym celem było poznanie historii młodych Polaków walczących o wolną Polskę i stworzenie miejsca pamięci w szkole dla jednego z nich.

Każda klasa przygotowała historię wybranej postaci w formie multimedialnej, a następnie 30 listopada 2022 odbył się szkolny pokaz wszystkich prezentacji o młodych Polakach a nawet dzieciach walczących o nasz kraj.

1 grudnia Samorząd Uczniowski zorganizował szkolne głosowanie, celem którego było wyłonienie jednego młodego patrioty.

Serca uczniów szkoły skradł Józef Andrzej Szczepański pseudonim „Ziutek”. W dowód wdzięczności i pamięci odkryto płaskorzeźbę „Ziutka”, którą wykonał p. Janusz Petryszyn - lokalny rzeźbiarz, wieloletni instruktor rzeźby w Domu Kultury w Bezledach.

Kim był Józef Andrzej Szczepański?
„Ziutek „urodził się 30 listopada 1922 roku w Warszawie. Przed wojną i w czasie okupacji mieszkał w stolicy, gdzie ukończył Gimnazjum i zdał małą maturę. Był harcerzem 17 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej przed i w czasie II wojny światowej.
Fot. Robert Kucharski

W 1942 roku dołączył do Szarych Szeregów. Był uczestnikiem licznych akcji bojowych.

Walczył w Powstaniu Warszawskim w oddziale „Parasol”. 1 września 1944 roku został ciężko ranny w czasie osłaniania ewakuacji oddziałów powstańczych. Ze Starego Miasta przeniesiono go kanałami do szpitala w Śródmieściu.Zmarł 10 września 1944 roku.

Józef Szczepański został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznym, a pośmiertnie Virtuti Militari V klasy.

„Ziutek „to także młody poeta. To jemu zawdzięczamy piękny wiersz „Dziś idę walczyć mamo”, czy tekst piosenki „Pałacyk Michla”.
Fot. Robert Kucharski

Uroczystego odsłonięcia płaskorzeźby dokonała dyrektor szkoły Anna Jodko, wicedyrektor Mariola Jagiełło i autorka projektu Bożena Górska.

Na zakończenie głos zabrała przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Rodziny p. Ewa Kapusto.

Bożena Górska, nauczycielka historii


Źródło: Artykuł internauty

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5