21 marca szkoły z powiatu bartoszyckiego obchodziły dwa święta

2022-03-22 13:00:00(ost. akt: 2022-03-22 13:44:55)

Autor zdjęcia: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sępopolu

Dwa w jednym. Tak można określić zajęcia, które odbyły się w szkołach z okazji Pierwszego Dnia Wiosny oraz Dnia osób z Zespołem Downa.
Fot. SOSW

Dzień osób z Zespołem Downa obchodzimy 21 marca. Data została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego chromosomu w 21 parze chromosomów. Przyjęło się, że tego dnia nakłada się dwie skarpetki, koniecznie bez pary.
Fot. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sępopolu

Z kolei pierwszy dzień wiosny od lat jest Dniem Wagarowicza. "Lżejsze" lekcje, kolorowe ubiory oraz topienie lub palenie Marzanny stały się symbolem witania Wiosny.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bartoszycach rozpoczęto tygodniowe obchody Dnia osób z Zespołem Downa. Na czym polega obchodzenie tego dnia w SOSW?
1. 21 marca założyć dwie kolorowe, różne skarpetki.
2. Wykonać zdjęcie indywidualne lub grupowe, na którym będą widoczne Wasze kolorowe skarpetki. Umieścić zdjęcie jako komentarz pod postem na szkolnym profilu fb naszej szkoły.
3. Wykonać pracę plastyczną - kolorowa skarpetka. Przyczepić ją na sznurku ze spinaczami rozwieszonym obok świetlicy zet.
4. Podczas zajęć w świetlicy zet będą przygotowane kolorowanki – skarpety oraz gra planszowa- skarpetkowy spinner.
5. Na drzwiach świetlicy zet będzie wisiała duuuuuża skarpeta. Daj znać, że widzisz, tolerujesz i wspierasz osoby z zespołem Downa odciskając swoją rączkę pomalowaną farbą.
Fot. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sępopolu

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sępopolu odbywały się lżejsze zajęcia. Dzieci ubierały się kolorowo. Uczniowie w barwnym korowodzie wyruszyli na stanicę, gdzie spalono Marzanny. Odbył się również turniej dwóch ogni oraz mecz piłki nożnej, quizy i zagadki związane z nową porą roku.

W Szkole Podstawowej nr 7 im. Generała Józefa Bema w Bartoszycach dwie pierwsze lekcje były prowadzone przez wychowawców. Uczniowie przygotowywali plakat „Stop Wojnie”, „Szkoła przeciwko Wojnie”. Plakaty wystawione zostały na korytarzach.
Klasy I-III tworzyły „Marzanny”, jednak obyło się bez jej topienia i palenia. W szkole było to również dzień bez mundurków, uczniowie przychodzili kolorowo ubrani.

Fot. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bisztynku
Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku zorganizowała akcję „Pokaż swoje skarpetki”. Pierwszy dzień wiosny zaplanowano na 22 marca, by nie przekładać ważnych z punktu widzenia dydaktycznego. Na 5 i 6 godzinie lekcyjne klasy IV-VIII będą bawić się na sportowo. Zaplanowano ćwiczenia, quizy i test o sporcie.
Uczniowie klasy 4a podczas zajęć, które odbyły się w bibliotece wysłuchali fragment książki Katarzyny Ryrych pt. "Wyspa mojej siostry" o Pippi, dziewczynce z zespołem Downa, której historię opowiadała jej młodsza siostra.

Fot. SP nr 4 w Bartoszycach
W Szkole Podstawowej nr 4 w Bartoszycach obchodzono jednocześnie Pierwszy Dzień Wiosny oraz Dzień Zespołu Downa. Uczniowie założyli skarpetki kolorowe i „koniecznie nie do pary”, by w ten sposób okazać wsparcie osób z Zespołem Downa.
Z kolei klasy I-III powitały Pierwszy Dzień Wiosny okrzykiem „Witaj Wiosno!” Przygotowano kolorowe plakaty, kwiaty i oczywiście Marzannę.

W Zespole Zespół Szkół w Górowie Iławeckim Samorząd Uczniowski przygotował teleturniej „Jeden z siedmiu”. W szkole obchodzono również Dzień bez Plecaka, co dla uczniów było okazją do kreatywnych pomysłów na spakowanie podręczników.

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Bartoszycach ogłosił konkurs na najciekawszą Marzannę, które wykonywano z… materiałów recyklingowych. Uczniowie również ubierali się w stylu „eko”.
dar

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5