Do 16 marca 2021 na terenie powiatu bartoszyckiego odnotowano już 20 pożarów związanych z wypalaniem traw

2022-03-17 12:00:00(ost. akt: 2022-03-20 14:00:09)
Wypalanie traw - m. Tolko

Wypalanie traw - m. Tolko

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

Tak, jak dla okresu zimowego charakterystyczne są pożary sadzy oraz zatrucia czadem, tak symbolem wiosny stają się pożary związane z wypalaniem traw. Bartoszyce nie są tu wyjątkiem. Do 16 marca 2021 odnotowano 20 przypadków wypalania traw.
— Pożary traw to zjawisko, które powtarza się co roku w okresie przełomu zimy i wiosny — informuje oficer prasowy PSP w Bartoszycach Piotr Kowalski. — Na terenie powiatu bartoszyckiego od początku bieżącego roku odnotowaliśmy już 20 takich pożarów. 19 z nich miało miejsce w marcu br. Przyczyną większości tych zdarzeń były prawdopodobnie podpalenia.

Wypalanie traw - m. Tolko
Fot. Dariusz Dopierała
Wypalanie traw - m. Tolko

Celowe wypalanie traw może skutkować nawet całkowitym odebraniem wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich. Wiele osób wypala trawy tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Wypalanie traw prowadzi jednak do nieodwracalnych i niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

Wypalanie traw - m. Tolko
Fot. Dariusz Dopierała
Wypalanie traw - m. Tolko

— W tym miejscu — dodaje Piotr Kowalski — chciałbym przekazać krótki apel, aby ze względu na bezpieczeństwo, nie wypalać traw. Pamiętajmy, że wypalanie traw i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Co roku wiosną, w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie i zwierzęta. Pamiętajmy również o tym, że strażacy biorący udział w akcji gaśniczej pożarów spowodowanych wypalaniem traw, mogą być w tym czasie potrzebni również w innym miejscu, a takie działania bywają często długotrwałe.

Wypalanie traw - m. Tolko
Fot. Dariusz Dopierała
Wypalanie traw - m. Tolko

Strażacy przypominają, że wypalanie traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
dar / Oficer prasowy PSP w Bartoszycach Piotr Kowalski
d.dopierala@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5