Bartoszyce: Jeden kierował w stanie nietrzeźwości, a kolejny bez uprawnień

2022-02-21 15:36:20(ost. akt: 2022-02-21 15:37:00)

Autor zdjęcia: KPP Bartoszyce

Policjanci wykluczyli z ruchu drogowego pijanego kierującego. 32 – latek kierował VW nie mając uprawnień, mając za to 2 promile alkoholu w organizmie. Inny mężczyzna jechał BMW bez uprawnień. Obaj mężczyźni odpowiedzą przed sądem. Pijany kierowca za przestępstwo i wykroczenie, kierowca BWM za wykroczenie.
W piątek, (18.02.22r.), po godz. 13:00 policjanci z drogówki na ul. Gdańskiej zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę jadącego BMW. Siedzący za kierownicą 21 – latek z Bartoszyc nie miał uprawnień. Funkcjonariusze uniemożliwili mężczyźnie dalsza jazdę, a jego BWM przekazali znajomemu mężczyzny. 21 – latka czeka odpowiedzialność za wykroczenie.

W nocy z niedzieli na poniedziałek, (20/21.02.22r.), policjanci patrolujący Bartoszyce zauważyli jadącego slalomem VW. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę kierującego autem do kontroli drogowej i stało się jasne, dlaczego VW nie mógł utrzymać prostego toru jazdy. Kontrolowany mężczyzna był kompletnie pijany. W jego organizmie były 2 promile alkoholu. Okazało się ponadto, że mieszkaniec gminy Sępopol nie miał uprawień do kierowania. 32 – latka czeka odpowiedzialność za przestępstwo i wykroczenie.

Kodeks karny pijanym za kierownicą przewiduje karę ograniczenia wolności, grzywny lub pozbawienia wolności do 2 lat. Kolejną dolegliwością jest obowiązkowe świadczenie w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej i zakaz kierowania na okres, co najmniej 3 lat.

Kodeks wykroczeń, po zmianach, które weszły w życie w styczniu br., za kierowanie pomimo braku uprawnień przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności bądź grzywny w kwocie nie mniejszej niż 1500 zł. Wykroczenie kierowania bez uprawnień jest ponadto wymienione w Ustawie kodeks wykroczeń, jako to, za które sąd może orzec karę grzywny w wysokości do 30 000 zł. Wobec sprawców wykroczenia kierowania pojazdem mechanicznym bez uprawnień sąd orzeka zakaz kierowania pojazdów.
KPP

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5