Bartoszyce: Kradli katalizatory, usłyszeli zarzuty i zostali objęci policyjnym dozorem

2022-02-21 15:28:17(ost. akt: 2022-02-21 15:34:34)

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

Ukradli katalizatory o łącznej wartości ponad 7 000 zł. Jeden z nich w trakcie usiłowania kradzieży katalizatora wartego niespełna 600 zł dokonał uszkodzeń samochodu wycenionych na ponad 800 zł. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani dzięki operacyjnym ustaleniom policjantów z Bartoszyc i Iławy. 23 – latek z Bisztynka i 25 – latek z Bartoszyc usłyszeli zarzuty i decyzją sądu mają policyjny dozór. Mężczyznom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Trudnili się modnym w ostatnim czasie procederem – kradli katalizatory. Ich dobrą passę przerwali policjanci. 23 i 25 – latek zostali zatrzymani w środę 16.02.22r., przez operacyjnych z Bartoszyc i Iławy. Obaj trafili do policyjnego aresztu. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 23 – latkowi z Bisztynka 2 zarzutów kradzieży katalizatorów wspólnie i w porozumieniu z 25 – latkiem z Bartoszyc. 25 – latkowi z kolei zarzuca się 6 przestępstw. Mężczyzna podejrzany jest o 5 przestępstw kradzieży katalizatorów i usiłowania kradzieży katalizatora, w skutek, czego poważnie uszkodził auto.

Mężczyźni kradli katalizatory z aut różnych marek, jednak największym zainteresowaniem cieszyły się katalizatory z aut japońskich.

23 i 25 - latek trudnili się wycinaniem katalizatorów z samochodów również w innych miastach województwa warmińsko – mazurskiego. Kradli m.in. w Iławie, Giżycku, Piszu i Kętrzynie.

Mężczyźni zostali oddani pod policyjny dozór. Za przestępstwa, które popełnili kodeks karny przewiduję karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy o pomoc w ustalaniu sprawców kradzieży katalizatorów.

Osoby trudniące się tym przestępczym procederem działają głównie w nocy. Warto zauważyć, że są czujni i nie chcą dać się przyłapać, czy nagrać na kamerach monitoringu. Często wystawiają dodatkowe osoby, które stoją na tzw. „czatach”. Ich działanie wymaga uniesienia samochodu na lewarku i dostania się pod auto. Cała operacja może trwać od kilku do kilkunastu minut, co istotne, wycięcie akumulatora generuje pewien rodzaj hałasu.

Prosimy Państwa o zwracanie uwagi na nieznane osoby obserwujące parking na waszym osiedlu, czy „kręcące się” przy samochodach w nocy. Jeśli na Państwa domu jest kamera, przeglądając zapis z monitoringu zwrócicie uwagę, czy na nagraniu zarejestrowano nietypową sytuację, bądź osoby, których sposób zachowania wskazuję, że mogły popełnić przestępstwo, bądź się do niego przygotowują.

Często pozornie nieznaczący szczegół, może okazać się pomocy w ustaleniu sprawcy przestępstwa. O każdych niepojących sytuacjach, należy zawiadamiać policję dzwoniąc na nr 47 732 12 00. Warto pamiętać, że będąc świadkiem przestępstwa, czy wykroczenia należy dzwonić na nr alarmowy 112.
KPP

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5