690 lat Bartoszyc. Czego życzycie miastu?

2022-02-17 09:30:00(ost. akt: 2022-02-17 13:21:39)
Mieszkańcy świętowali 688. urodziny Bartoszyc

Mieszkańcy świętowali 688. urodziny Bartoszyc

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

HISTORIA || 690 lat temu Mistrz Luder z Brunszwiku nadał osadzie, która znajdowała się na prawym brzegu nazwę Bartenstein. 17 stycznia obchodzimy urodziny Bartoszyc. Czego życzycie Bartoszycom w dniu ich urodzin?
Miasto zostało założone w dolinie Łyny w 1326 roku, w miejscu staropruskiego grodziska w krainie Barcji. „Barte” w języku staroniemieckim i staropolskie słowo „barta” – oznacza topór, który do dziś jest w herbie miasta.

Kilkukrotne próby nawracania zamieszkujących te tereny Prusów na chrześcijaństwo nie powiodły się, aż do 1230 roku, kiedy Konrad Mazowiecki sprowadził na pruskie pogranicze Niemiecki Zakon Szpitalny im. Najświętszej Marii Panny.

690 lat temu Mistrz Luder z Brunszwiku nadał osadzie, która znajdowała się na prawym brzegu nazwę Bartenstein. Tym samym malownicza nazwa „Rosenthal” miała odejść w zapomnienie.

17 lutego 2022 roku Bartoszyce obchodzą 690. urodziny. Uroczystości odbędą się w kilku miejscach: Miejska Biblioteka Publiczna, budynek byłego dworca kolejowego, lodowisko, strzelnica LOK i hala widowiskowo-sportowa. W tych miejscach odbędą się wystawy, imprezy sportowe, koncert, a mieszkańcy obecni w Przystanku Bartoszyce spróbują tortu urodzinowego. Przygotowano 60 miejsc.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można obejrzeć wystawę ze zbiorów CATL “Bartoszycki Wehikuł Czasu. Malowane wspomnieniami...”

Niestety, w ostatniej chwili dowiedzieliśmy się, że lodowisko będzie nieczynne. W związku z warunkami pogodowymi (ciepły wiatr) lodowisko zmieniło się w "mini basen" i nie da się go przygotować.

W budynku byłego dworca kolejowego odbędzie się wystawa “Twórcze impresje o mieście”, będzie można skosztować urodzinowego tortu oraz posłuchać koncertu Andrzeja Koryckiego & Dominiki Żukowskiej.

W piątek 19 lutego 2022 r. na strzelnicy LOK na ul. Limanowskiego odbędą się Zawody Strzeleckie o Puchar Burmistrza Miasta Bartoszyce. Dzień później w hali widowiskowo-sportowej Halowy Turniej Piłkarski o Puchar Burmistrza Miasta Bartoszyce.

Czego życzycie Bartoszycom z okazji ich urodzin? Jakie macie zdjęcia pięknych zakątków Bartoszyc? A może chcecie podzielić się wspomnieniami?
Czekamy na Wasze komentarze i zdjęcia na naszym profilu.
bartoszyce@gazetaolsztynska.pl2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5