Mieszkaniec gm. Bisztynek nie opiekował się psem oraz… zapomniał o sądowym zakazie

2022-02-11 16:00:00(ost. akt: 2022-02-11 15:52:21)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Każdy opiekun psa zobowiązany jest do sprawowania nad nim nadzoru. Mężczyzna, którego pies uciekł z posesji i wdarł się do sąsiadów, lekceważył upomnienia znajomych. Wezwani na miejsce policjanci ukarali mężczyznę mandatem za popełnione wykroczenie, a dodatkowo ujawnili, że kierował rowerem, pomimo posiadania sądowego zakazu. Czeka go odpowiedzialność za przestępstwo.
W czwartek, (10.02.22r.), policjanci z Bisztynka interweniowali w związku ze zgłoszeniem dotyczącym agresywnego psa biegającego luzem po jednej z gminnych miejscowości. Policjanci jadąc na interwencję mijali się z rowerzystą, którym okazał się być właściciel agresywnego psa. 62 – latek został wylegitymowany i ukarany mandatem w wysokości 250 zł za brak nadzoru nad psem. Sprawdzenie danych mężczyzny w policyjnym systemie ujawniło, że 62 - latek nie powinien jeździć rowerem, bo ma sądowy zakaz. Mieszkańca gminy Bisztynek czeka odpowiedzialność za niestosowanie się do orzeczeń sądu.

Za to przestępstwo grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Warto wiedzieć, że:


od 10 kwietnia 2021 r., grzywna nakładana w drodze mandatu karnego za popełnienie wykroczenia z art. 77 kodeksu wykroczeń (nieostrożność ze zwierzęciem), jest uzależniona od tego, czy wykroczenie wyczerpie znamiona czynu opisanego w art. 77 § 1, czy też w art. 77 § 2 kw. I tak, wysokość mandatu za wykroczenie niezachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, (art. 77§1kw) pozostaje bez zmian i może wynieść od 50 do 250 zł. Natomiast, jeżeli zwierzę swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, (art. 77§2 kw), mandat karny wyniesie 500 zł.

Zwykłe lub nakazane środki ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.


Zwykłe środki ostrożności to takie, które wynikają ze zdrowego rozsądku, są oparte na powszechnym doświadczeniu i zwyczaju. Natomiast nakazane środki ostrożności wynikają z obowiązujących przepisów prawa (Marek Mozgawa Komentarz do art.77 Kodeksu wykroczeń, LEX 2009 r.).

Natomiast, pod pojęciem nakazanych środków ostrożności należy upatrywać wszelkich środków ostrożnego postępowania ze zwierzętami, określonych przez obowiązujące przepisy prawa. Z powyższym ściśle związane jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. Nr 77, poz. 687), wydanego na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. W powyższym akcie normatywnym Minister wskazuje na 11 ras agresywnych psów, które zawsze, niezależnie od okoliczności, muszą znajdować się na smyczy i w kagańcu, niezależnie od tego, czy zachowują się przyjaźnie w stosunku do otoczenia. Są to rasy takie jak:

1) amerykański pit bull terrier,
2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
3) buldog amerykański,
4) dog argentyński,
5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
6) tosa inu,
7) rottweiler,
8) akbash dog,
9) anatolian karabash,
10) moskiewski stróżujący,
11) owczarek kaukaski.

KPP Bartoszyce

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5