Czarne 20 minut na DK 51 pomiędzy Bukowem, a Osieką: pościg za kradzionym autem i potrącenie

2022-02-10 11:40:00(ost. akt: 2022-02-10 14:10:05)

Autor zdjęcia: KPP Bartoszyce

W ciągu 20 minut na tym samym odcinku, pomiędzy Bukowem i Osieką doszło do dwóch zdarzeń. Najpierw policjanci z patrolu drogowego wyminęli kradziony pojazd i ruszyli za nim w pościg. Później ich koledzy z patrolu prewencji pracowali na miejscu potrącenia pieszego.
O godzinie 17:40 bartoszyccy funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o kradzieży pojazdu, którym sprawca uciekał w kierunku Bartoszyc. Mężczyznę zatrzymano 10 minut później. O 18:00 wpłynęło zgłoszenie o potrąceniu na tej samej drodze, którą uciekał sprawca kradzieży. Na miejscu pracowali funkcjonariusze z patrolu prewencji, ponieważ patrol ruchu drogowego zajęty był pościgiem za 25 latkiem.

Znamy już szczegóły zdarzenia. 40 – latek kierujący VW był trzeźwy. Mężczyźnie i pięciorgu jego pasażerom nic się nie stało. Droga w miejscu zdarzenia była zablokowana na czas przeprowadzenia policyjnych czynności. Policjanci zabezpieczyli VW na parkingu strzeżonym, wykonali oględziny i przesłuchali świadków tego wypadku.

Policja zna już personalia mężczyzny. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 36-letni mieszkaniec gminy Sępopol szedł środkiem drogi, był ubrany na ciemno i nie miał elementów odblaskowych. Do zdarzenia doszło poza obszarem zabudowanym, gdzie zgodnie z przepisami ruchu drogowego pieszy musi używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących. Kierowca, który potrącił mężczyznę powiedział policjantom, że zauważył ciemną postać chwilę przed zderzeniem. Potrącony 36 – latek w stanie krytycznym przebywa w szpitalu.

Poszkodowanemu mężczyźnie pobrano krew na zawartość alkoholu i środków odurzających. Pacjent jest w stanie krytycznym, ma uraz klatki piersiowej, łopatki oraz otwarte złamania.
dar

Policja przypomina!
Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Posiadanie elementu odblaskowego sprawia, że kierowcy widzą pieszego nawet z odległości 150-200 metrów, wówczas mają więcej czasu na odpowiednią reakcję. Za niestosowanie się do przepisów, pieszy może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 złotych. Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też bardzo wysoka w porównaniu do ceny odblasku, który można kupić już za kilka złotych i poprawić swoje bezpieczeństwo.
dar

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5