Kolorowo, funkcjonalnie oraz bezpiecznie w oddziale dziecięcym bartoszyckiego szpitala

2022-02-09 09:50:00(ost. akt: 2022-02-09 09:56:28)
Kolory ścian są dobrane do paneli gazów medycznych

Kolory ścian są dobrane do paneli gazów medycznych

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

ZDROWIE || Z kilkumiesięcznym opóźnieniem zakończył się remont oddziału chorób dziecięcych w Szpitalu Powiatowym in. Jana Pawła II w Bartoszycach. Inwestycja kosztowała około 4 mln złotych, a zastosowane rozwiązania robią wrażenie.
Wyremontowany oddział chorób dziecięcych można określić w trzech słowach. Kolorowo, funkcjonalnie oraz bezpiecznie.

Każda sala ma swój własny kolor, widoczny na podłodze jeszcze przed salą. Chodziło o to, aby oddział był kolorowy i przyjazny najmłodszym pacjentom.

— Jest to zabieg celowy — mówi Jarosław Kuper z -ca ds. administracyjno-technicznych. — Dzięki temu każde dziecko będzie wiedziało, w której Sali przebywa nie po numerze, ale po jego kolorze.

Uwagę skupiają kolorowe panele gazów medycznych. To do nich dobierane były później ilustracje na ścianie w poszczególnych salach szpitalnych. Ich barwy były podstawą doboru wyposażenia, a dużo czasu zajęło zdobycie wykładziny w odpowiednich kolorach.

Na sali z dzieckiem może przebywać rodzic / opiekun
Fot. Dariusz Dopierała
Na sali z dzieckiem może przebywać rodzic / opiekun

Podobnie barwnie przedstawiają się korytarze. Szpital wykupił licencję od autorem książek dla dzieci i na tej podstawie wykonano tapety na ścianach.
Wyremontowany oddział zabezpieczony na wypadek sytuacji, która miała miejsce w listopadzie, kiedy doszło do podpalenia na oddziale. Sale są monitorowane za pomocą kamer, zamontowano również czujniki dymu oraz klapy przeciwdymowe. Czujniki dymu uruchomią alarm, a jeśli personel nie zareaguje odpowiednio szybko, zostanie uruchomiony system i rozpocznie się ewakuacja. Zainstalowany system będzie monitorował również ciśnienie gazów medycznych.

Wejście na oddział i do izolatek jest zakodowane
Fot. Dariusz Dopierała
Wejście na oddział i do izolatek jest zakodowane

— Przy każdym łóżku są miejsca do spania — mówi dyrektor Sławomir Wójcik.

Oddział dysponuje 17 łóżkami dziecięcymi, a na każdej sali są rozkładane fotele o szerokości 80 cm. Praktycznie oddział ma więc 17 łóżek dla pacjentów i tyle samo dla rodziców. Każda sala na wentylację mechaniczną i toaletę z prysznicem.

Oddział jest monitorowany za pomocą kamer
Fot. Dariusz Dopierała
Oddział jest monitorowany za pomocą kamer

— Remont co miał być ukończony w październiku ubiegłego roku — mówi dyrektor Sławomir Wójcik, — jednak ze względu na otworzenie wówczas oddziału covidowego odroczono rozpoczęcie prac. Do końca marca planujemy uruchomić również neurologię.

Ogród zimowy
Fot. Dariusz Dopierała
Ogród zimowy

Przy oddziale powstał również Ogród Zimowy. Koszty remontu wyniosły około 4 miliony. Szpital złożył wnioski o dofinansowanie z środków zewnętrznych.

Zakupiono nowoczesne wyposażenie
Fot. Dariusz Dopierała
Zakupiono nowoczesne wyposażenie

Trwają również przygotowania do remontu oddziału, który ucierpiał w związku z podpaleniem. Obecnie nanoszone są ostatnie poprawki projektowe.
Dariusz Dopierała

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5