Koszty energii elektrycznej szaleją. Dostawcy tracą cierpliwość?

2022-01-27 17:50:00(ost. akt: 2022-02-02 10:46:15)

Autor zdjęcia: pixabay.com

FINANSE || Podwyżki cen prądu to problem dla użytkowników, ale także… dostawców energii elektrycznej. W Bartoszycach wyłoniony w postępowaniu dostawca energii elektrycznej właśnie wypowiedział „miastu” umowę.
O sytuacji związanej z dostawami energii elektrycznej do kilkunastu jednostek samorządowych mówił podczas sesji Rady Miasta kierownik Wydziału Techniczno–Komunalnego w Urzędzie Miasta w Bartoszycach.

— Firma, która wygrała u nas przetarg — mówił Czesław Sekita — na zaopatrzenie w energię na okres od 1 sierpnia ubiegłego roku do 31 grudnia bieżącego roku wypowiedziała nam sprzedaż energii.

Okres wypowiedzenia upływa 28 lutego, a urząd miasta ma tyle samo czasu na przeprowadzenie ograniczonej procedury zamówienia publicznego. Obecne postępowanie będzie dotyczyło dostaw energii elektrycznej przez trzy miesiące, od 1 marca do 31 maja. Ten czas zostanie przeznaczony na przygotowanie kolejnego postępowania, tym razem na okres przynajmniej jednego roku.

Pełna procedura, która uwzględniłaby okres dostaw dłuższy niż rok, z powodu progów unijnych trwałaby co najmniej do trzech miesięcy. Alternatywą byłoby korzystanie z tzw. sprzedaży rezerwowej energii, co oznaczałoby kilkakrotnie wyższe ceny.

Urząd Miasta nie zgadza się z postępowaniem dostawcy, co – jak zapewnił Czesław Sekita – będzie miało swój „dalszy przebieg” w postępowaniach.

Zgodnie z dokumentacją zamieszczoną na stronie Urzędu Miasta Wykonawca za odstąpienie od umowy zapłaci kilka kar, które się sumują i nie mogą przekroczyć 20% wynagrodzenia brutto. Niezależnie od tego samorząd może domagać się odszkodowania w związku z poniesionymi kosztami zakupu energii elektrycznej kupionej na warunkach innych, niż wynikające z umowy. Kara może być potrącona z płatności. Jak zapisano we wzorze umowy, możliwe jest również dochodzenie odszkodowania przewyższającego wysokość kar umownych.

Samorządy często podpisują długoterminowe umowy na dostawę gazu, czy energii elektrycznej. Umowa ma zagwarantować stabilność cen. Zdarza się, że – jak w przypadku Bartoszyc – umowa dotyczy dostaw „grupowych”. Samorząd miasta Bartoszyce w specyfikacji zamówienia publicznego zaznaczył, że dostawa obejmuje 14 instytucji (m.in. spółki miejskie, placówki oświatowe i kulturalne). Zakup „hurtowy” energii elektrycznej ma zapewnić niższą cenę. I tutaj – w obliczu podwyżek cen – czai się pułapka.

Samorządowcy, z którymi rozmawialiśmy obawiają się, że podobna sytuacja może mieć miejsce również i u nich. Z pewnością oferty złożone w nowym postępowaniu będą opiewały na wyższe, niż obecnie kwoty. Różnica jest prawdopodobnie na tyle duża, że dostawcom opłaca się zapłacić określoną w umowie karę umowną , niż kontynuować dostawy w dotychczasowej cenie.

Na oszacowanie skali, w jakiej podwyżki wpłyną na sytuację finansową samorządów trzeba jeszcze poczekać, aż wpłyną do nich faktury za styczeń.
dar

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Paul Mark #3089391 27 sty 2022 18:52

    Tylko czerwona hołota i polska targowica zPZPR PO ZOMO LGBT i radia maryja tęsknią za dawnymi cenami. Ceny prądu to koszt jaki musimy ponieść za wyższą stopę życia jaką mamy dzięki działaniom najwspanialszego rządu od 70 lat. Nie mydlcie nam oczu, nam prawdziwym polakom żyje nam się w Polsce coraz lepiej, wszystkie wskaźniki to pokazują, nawet premier Morawiecki ma lepiej bo sprzedał działkę za 14 mln - trzeba być szują z peło aby to negować.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5