Nazwy rond i mostów, inwestycje i problem z dostawą energii. Odbyła się XLVII sesja Rady Miasta Bartoszyce

2022-01-27 14:55:00(ost. akt: 2022-02-01 10:08:18)
XLVII sesja Rady Miasta

XLVII sesja Rady Miasta

Autor zdjęcia: redakcja

SAMORZĄD || XLVII sesja Rady Miasta zakończona. Radny Tadeusz Azarewicz wycofał swój wniosek o nadanie nazw mostom i rondom. Wiceburmistrz wyjaśnił sprawę 5-procentowej kary finansowej. Poznaliśmy też listę inwestycji z „Nowego Ładu” i usłyszeliśmy o problemie z dostawą energii elektrycznej.
XLVII sesji Rady Miasta przebiegła bez większych niespodzianek. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami radni zdecydowali o tym, że projekty uchwał nadających nazwy rondom i mostom zostały wycofane z obrad. W ramach spraw różnych wiceburmistrz Krzysztof Hećman odniósł się do sprawy kary finansowej, a Karolina Chilmanowicza, kierownik Wydziału Inwestycyjnego poinformowała o planowanych w ramach programu „Nowego Ładu” inwestycjach.

Przypomnijmy, że Instytucja Zarządzająca dopatrzyła się błędów w ogłoszeniu zmian do specyfikacji w sprawie rewitalizacji bartoszyckiej „Starówki”. Samorząd musi zwrócić 5% dofinansowania, czyli 149.834 złotych. Zapłaci również odsetki w kwocie 20,5 tysiąca złotych. Powoduje to zwiększenie wydatków o 170.334 złotych. Do sprawy — w odpowiedzi na jedno z pytań radnych — odniósł się udzielił wiceburmistrz Krzysztof Hećman.

— W tej chwili mamy dwie ścieżki w tej sprawie — mówił podczas sesji wiceburmistrz Krzysztof Hećman. — Pierwsza dotycząca naszego kolejnego odwołania. (...) Twierdzimy dalej, że jest to tylko uchybienie, a nie błąd istotny, jeśli chodzi o całą procedurę. (...) I będziemy to artykułować w swoim wniosku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Natomiast też z drugiej strony ustalamy zakres odpowiedzialności, w szczególności pracownika, który dzisiaj już nie pracuje, między innymi z tych powodów jako pracownik Urzędu Miasta Bartoszyce, jeśli chodzi o jego odpowiedzialność indywidualną przy tym, jednak błędzie, który został w taki, a nie inny sposób określony przez instytucję zarządzającą.

Radni podczas sesji poruszyli również kilka ważnych tematów. Jedno z pytań dotyczyło niedziałającej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Bohaterów Warszawy i Bema. Na naprawę musimy jeszcze poczekać, ponieważ zarządca drogi próbuje wymusić na wykonawcy naprawienie sygnalizacji.

Kolejnym z tematów poruszonych na sesji było przygotowanie postępowania u udzielenie zamówienia publicznego na dostawę energii. Wykonawca wypowiedział umowę, z czym Urząd Miasta się nie zgadza. Do sprawy powrócimy.

Karolina Chilmanowicz, kierownik Wydziału Inwestycyjnego poinformowała o planowanym złożeniu wniosków w ramach programu „Nowy Ład”:
— Rozbudowa Cmentarza Komunalnego przy ulicy Leśnej,
— Rozbudowa stadionu miejskiego wraz z przebudową,
— Przebudowa obiektu mostowego przy ulicy Leśnej nad rzeką Suszycą.

Radny Karol Kapuściński zwrócił uwagę na wywiad udzielony przez Burmistrza Miasta Bartoszyce. „Największą inwestycją miała być budowa elektrociepłowni bądź innego źródła zasilania w spółce COWIK.” Inwestycja nie została wymieniona przez pracownika urzędu w związku z tym radny pytał, czy będzie realizowana. Karolina Chilmanowicz potwierdziła, że również ta inwestycja jest planowana.

Chodzi o wspomnianą w naszym grudniowym artykule budowę ciepłowni na biomasę, na zrębki drzewne z dwoma kotłami po 5 megawatów. Jej koszt jest szacowany na około 25 milionów złotych. Prezes spółki COWIK w grudniu informował o rozpoczęciu jej projektowania.
dar

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5