Szanse i zagrożenia 2022 roku okiem Bożeny Olszewskiej-Świtaj, wójta Górowa Iławeckiego

2022-01-25 12:00:00(ost. akt: 2022-01-25 08:00:00)
Bożena Olszewska-Świtaj, archiwum prywatne

Bożena Olszewska-Świtaj, archiwum prywatne

Autor zdjęcia: arch. Bartoszyckiego Domu Kultury

Pytamy samorządowców o 2022 rok. Jakie dostrzegają szanse i zagrożenia? Rozmawiamy z wójtową Górowa Iławeckiego Bożeną Olszewską-Świtaj
— Rozpoczął się nowy, 2022 rok. Dostrzega pani w nim zagrożenia dla działalności samorządu?
— Dużym zagrożeniem dla działalności samorządów, które tak jak nasza gmina mają ambitne plany inwestycyjne, są rosnące w zawrotnym tempie ceny usług i materiałów budowlanych. Dodatkowo rosnące ceny energii elektrycznej i gazu wpływają bardzo negatywnie na bieżące funkcjonowanie samorządów.

— Jakie szanse niesie 2022 rok dla samorządu gminy Górowo Iławeckie?
— Obecnie największą realizowaną przez nas inwestycją jest budową uzdrowiska. Liczę na to, że będzie to szansa dla rozwoju gminy. W 2022 r. planujemy też szereg kosztownych inwestycji infrastrukturalnych, w tym oczyszczalni ścieków i drogowych, które chcemy zrealizować przy wsparciu ze środków tzw. Polskiego Ładu. Obawiam się jednak, że warunki jakie nakłada ten program sprawią, iż do realizacji wspomnianych inwestycji może nie być chętnych film. Rozmawiając o szansach i zagrożeniach, nie sposób jednocześnie nie odnieść się do sytuacji międzynarodowej. Rosja zachowuje się bardzo agresywnie wobec Ukrainy, a konflikt wokół niej się zaostrza. Koronawirus wciąż nie daje za wygraną. Patrząc na to, ciężko o optymizm.

— Dziękuje za rozmowę.
dar

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5