Siły USA postawione w stan wyższej gotowości

2022-01-25 06:35:53(ost. akt: 2022-01-25 06:39:57)
Jak podają amerykańskie media, a także PAP, siły USA zostały postawione w stan podwyższonej gotowości. Chodzi o możliwość szybkiego rozmieszczenia ich w Europie. - Rozkazy przygotowania do przerzutu wydane zostały żołnierzom na terenie kilku baz, znajdujących się na terenie USA - podał "Wall Street Journal".

W stan wyższej gotowości zostało postawione ok. 8,5 tys. żołnierzy USA . Wskutek ogłoszonej w poniedziałek decyzji będą one w stanie do szybszego transportu za Ocean. - W niektórych przypadkach oznacza to, że jednostki, które byłyby gotowe do rozmieszczenia w ciągu 10 dni, teraz będą gotowe w 5 dni- oznajmił rzecznik Pentagonu John Kirby

Dzień wcześniej pojawiła się również informacja, że prezydent USA Joe Biden rozważa wysłanie do krajów wschodniej flanki NATO dodatkowych 1-5 tys. żołnierzy w reakcji na koncentrację rosyjskich sił na Białorusi. W razie eskalacji ich liczba mogłaby szybko wzrosnąć nawet do 50 tys- podał w niedzielę "New York Times".
 
- Nie wykluczamy wysłania dodatkowych sił do państw wschodniej flanki NATO - potwierdził te informacje Pentagon w poniedziałek wieczorem polskiego czasu.

"New York Times" zauważa, że akceptacja tego rodzaju planów oznaczałaby zwrot w strategii prezydenta Bidena, który do tej pory starał się unikać posunięć mogących sprowokować rosyjską inwazję na Ukrainę. Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej prezydent USA ostrzegał Moskwę, że w przypadku ataku na Ukrainę USA wyślą dodatkowe wojska do Polski i do Rumunii. Jeśli prezydent USA podejmie decyzję o rozlokowaniu dodatkowych oddziałów na wschodniej flance NATO, to część z nich przybędzie ze Stanów Zjednoczonych, a reszta zostanie przesunięta z innych krajów europejskich.

Wczoraj wieczorem prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wraz z przywódcami światowych mocarstw miał również uczestniczyć w wideokonferencji na temat koncentracji rosyjskich sił na granicy z Ukrainą. W rozmowie mieli uczestniczyć prezydenci Polski Andrzej Duda, Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także premierzy Włoch i Wielkiej Brytanii Mario Draghi oraz Boris Johnson.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. as #3089117 25 sty 2022 22:50

  Gdyby rządził Trump to Niemcy bałyby się uruchomić NordStream II (z powodu realnych sankcji na zaangażowane w to firmy) a Rosja nie grałaby Europie na nosie... Sklerotyk Biden to niestety sterowana z tylnego siedzenia marionetka. Po tym jak nieudolnie wycofał z Afganistanu najpierw wojsko a potem cywilów (...) USA straciły przez niego ostatecznie pozycję światowego lidera. Jak trzeba być zaślepionym by tego nie widzieć?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. basilo #3089046 25 sty 2022 14:54

  Gdyby w USA rządził świński blondyn Trump to nawet palcem by nie kiwnął w sprawie Europy

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Mastyksowy #3088977 25 sty 2022 07:39

  Gonić USrańców z Polski bo będzie bieda. Rozpetają duże kłopoty i się wycofają, a zachód nie kiwnie palce, może oprócz embargo na eksport/import jabłek. Makrelowa zdrajczyni do ONZ nie chce bo czeka na grubą posadkę w nord stream 2 u ruskich. To są kolaboranci, Niemczy z Rusakami przeciw Polsce.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5