Nowy most w Bartoszycach. Most zamiast łączyć, podzielił mieszkańców

2022-01-20 16:00:00(ost. akt: 2022-01-22 22:06:48)
Czy zebrane pod wnioskiem podpisy są ważne?

Czy zebrane pod wnioskiem podpisy są ważne?

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

INWESTYCJE || Jak się okazuje,13 radnych podpisało się pod inną nazwą nowego mostu niż ta, która jest w projekcie uchwały. Wiceprzewodniczący Rady Miasta zauważył problem. Czy uchwała zostanie przyjęta?
Po publikacji artykułu o propozycji nadania nazw dwóm rondom i mostom na naszym profilu w portalu społecznościowym pojawiło się kilkadziesiąt komentarzy. Czytelnicy dziwią się, że nikt nie konsultował z nimi nazw oraz że nie są one związane z Bartoszycami. Otrzymaliśmy również zdjęcie wniosku z podpisami radnych. W tym momencie zrodziły się wątpliwości.

We wniosku datowanym na 7 stycznia 2022 roku pojawiają się nazwy:

Most przy ul. Bema w kierunku Bezled: Świętego Jana Pawła II Wielkiego Polaka. Rondo na skrzyżowaniu ul. Poniatowskiego z ulicą Słowackiego: Polaka — Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Most w kierunku osiedla Rotmistrza Witolda Pileckiego: Polaka — Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Rondo w kierunku wsi Spytajny z ulicą Gdańską: Świętego Brata Alberta Chmielowskiego.


Wniosek w sprawie nadania nazw złożony przez grupę radnych
Fot. internauta
Wniosek w sprawie nadania nazw złożony przez grupę radnych


Wniosek z propozycją nazw wraz z uzasadnieniem został złożony przez radnego Tadeusza Azarewicz do Biura Rady Miasta 10 stycznia. Pod wnioskiem podpisali się: Tadeusz Azarewicz, Urszula Kaczmarek, Stanisław Dubicki, Lipiejko Zbigniew, Adamczyk Joanna, Jarosław Puszko, Karol Kapuściński, Marek Lidziński i Lucyna Jędryczka.

Z propozycją nazwy Polaka — Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego nie zgodzili się: Krystyna Duda, Katarzyna Basak, Baranowska Grażyna oraz Janusz Pasjak. Pozostali radni nie mieli zastrzeżeń.

W projekcie Uchwały 6/XLVII przygotowanym przez Przewodniczącego Rady Miasta Stanisława Dubickiego nazwa została zmieniona na most: Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz ofiar Katastrofy Smoleńskiej dn. 10.04.2010."


Projekt Uchwały 6/XLVII został przygotowany przez Przenoszącego Rady Miasta Stanisława Dubickiego
Fot. Rada Miasta Bartoszyce
Projekt Uchwały 6/XLVII został przygotowany przez Przenoszącego Rady Miasta Stanisława Dubickiego


— Podpisywałem się pod wnioskiem o zupełnie innej nazwie nowego mostu — mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Janusz Pasjak. — Wniosek zawierał propozycję nawy mostu Polaka — Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Byłem jej przeciwny, jak trzech innych radnych. Natomiast w projekcie uchwały jest nazwa sprzeczna z wnioskiem: „Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz ofiar Katastrofy Smoleńskiej dn. 10.04.2010." Dodatkowo moim zdaniem nazwa jest zbyt długa.

Czy wniosek z podpisami o innej nazwie mostu niż przyjęta w projekcie uchwały jest ważny?

Zgodnie ze Statutem Miasta Bartoszyce inicjatywę uchwałodawczą posiada m.in. grupa co najmniej 6 radnych. Radni podpisali się pod inną propozycją nazwy. Propozycję uchwały może zgłosić również Przewodniczący Rady. Jednak ten w uzasadnieniu wskazuje, że wniosek złożyła grupa radnych spełniając prośbę mieszkańców.

Mieszkańcy, którzy komentują propozycję nazw na naszym profilu są w dużej części zdziwieni propozycjami radnych. W sondzie, którą przeprowadziliśmy na stronie internetowej blisko 96% głosujących (210 osób) uważa, że potrzebne są konsultacje i głosowania mieszkańców. Tylko 2,28% (5 osób) twierdzi, że radni mają prawo sami decydować o nadawanych nazwach. Nikt ich o nazwy rond i mostów nie pytał.

Czy radni powinni konsultować z mieszkańcami nazwy nadawane ulicom?
Potrzebne są konsultacje i głosowanie mieszkańców
95.56%
Radni mają prawo sami decydować o nadawanych nazwach
3.12%
Nie mam zdania
1.32%

Nie wiemy, na którym etapie od złożenia wniosku do przygotowania projektu uchwały zmieniono proponowaną nazwę mostu, kto dokonał zmiany, ani czy do Biura Rady Miasta wpłynął inny wniosek, który stał się podstawą uchwały.

Jak nas informuje radny, poruszy sprawę podczas najbliższego posiedzenia Komisji.

— Komisja do spraw samorządowych i bezpieczeństwa — mówi radny Janusz Pasjak — może sprawę wyprostować. Być może wycofamy projekt, bo radni podpisywali się pod inną nazwą niż ta, którą podano w projekcie uchwały.
dar

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stefan Roberto Stefanowicz #3088508 21 sty 2022 06:14

    Nie mają sie czym zajmować nasi radni... miasto zasypane śniegiem, nieroby łażą do mops po zasiłki celowe i inne dodatki zamiast za profity dać im łopaty raz do roku. Może nazwijmy most imieniem naszych nierobów albo rondo ....500+,jedynie rondo na Spytajny imienia mniejszości pracującej w tym mieście, skoro mieszkańcy chcą tak o wszystkim decydować.

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

  2. Tutejszy2 #3088471 20 sty 2022 17:36

    Most powinien otrzymać imię tego, kto pierwszy zamieszka "Pod Mostem". A tak na poważnie to mostom i rondom nadajcie po prostu kolejne numery ewidencyjne, żeby nie trzeba było zmieniać nazw w przyszłości.

    Ocena komentarza: warty uwagi (31) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5