Mosty i ronda w Bartoszycach otrzymają nazwy. Wybiorą je radni

2022-01-20 12:45:00(ost. akt: 2022-01-22 12:00:36)
Radni zdecydują o nazwie nowego mostu

Radni zdecydują o nazwie nowego mostu

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

INWESTYCJE || Mosty ma łączyć. Złożone przez Tadeusza Azarewicza propozycje nazw doprowadziły do podziału. O wniosku, który zgodnie z uzasadnieniem odpowiada na prośby mieszkańców ci nie słyszeli i nie akceptują zaproponowanych nazw.
Podczas XLVII Sesji Rady Miasta, która odbędzie się 27 stycznia radni zajmą się między innymi nadaniem nazw dwóm rondom oraz nowemu mostowi. Wszystkie propozycje mają charakter projektu uchwał. Jak czytamy w uzasadnieniu:
„Powinniśmy być jednością w tej sprawie, abyśmy zrobili coś pozytywnego dla naszych mieszkańców. Bartoszyce to miasto Trzech Kultur - uszanujmy to, wykazując jedność w radzie, życzliwość i szacunek mieszkańcom.”

Rondo przy zbiegu ulic ul. I Paderewskiego — Ks. J. Poniatowskiego — J. Słowackiego
Fot. Dariusz Dopierała
Rondo przy zbiegu ulic ul. I Paderewskiego — Ks. J. Poniatowskiego — J. Słowackiego

Rondo przy zbiegu ulic ul. I Paderewskiego — Ks. J. Poniatowskiego — J. Słowackiego otrzyma nazwę „Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego”.
Uzasadnienie: „Nadając nazwę ronda im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego wybitnego męża stanu, obrońcy praw człowieka, bezkompromisowego obrońcy praw narodu i kościoła katolickiego sprawia, iż podjęcie uchwały zaproponowanym brzmieniu należy uznać za zasadny jest ze wszech miar pożądane.”

Rondo przy ul. Gdańskiej
Fot. Darek Dopierała
Rondo przy ul. Gdańskiej

Rondo przy ul. Gdańskiej i ks. J. Poniatowskiego – o ile tak zagłosują radni – będzie nosiło nazwę: „Rondo Świętego Brata Alberta Chmielewskiego”.
Uzasadnienie: „Nadając nazwę „Ronda - polskiego zakonnika, Powstańca, malarza, świętego kościoła katolickiego znanego z poświęconej pracy na rzecz ubogich - mając również świadomość bliskości świątyni jego imienia należy uznać za zasadne podjęcie uchwały w zaproponowanym brzmieniu.”

Fot. Dariusz Dopierała

Nowo wybudowany most ma otrzymać nazwę „Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz ofiar Katastrofy Smoleńskiej dn. 10.04.2010.” [aktualizacja: Niestety, jak się okazało, radni podpisali się pod wnioskiem z inną nazwą mostu]
Uzasadnienie: „Nadając nazwę mostu dajemy wyraz pamięci tragedii jaka miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku, upamiętniając w sposób szczególny pamięć prof. Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP oraz jego małżonki Marii - I Damy. Z tego też względu podjęcie uchwały w proponowanym brzmieniu należy uznać za zasadne i ze wszech miar pożądane.”

Most, będący w ciągu ulicy Bema ma otrzymać nazwę „Św. Jana Pawła II - Wielkiego Polaka”.
Uzasadnienie: „Nadając nazwę mostu Jana Pawła II Papieża Wielkiego Polaka — postaci niepowtarzalnie wyjątkowej w historii Polski sprawia, że podjęcie uchwały w proponowanym brzmieniu należy uznać za zasadne i ze wszech miar pożądane.”

Co sądzicie o propozycjach nazw? W uzasadnieniu Przewodniczący Rady Miasta Stanisław Dubicki wskazuje, że choć propozycje przygotowała „grupa radnych,” to propozycje nazw są spełnieniem prośby mieszkańców.

Nie znaleźliśmy żadnej informacji na temat przeprowadzonych w sprawie nadania nazw konsultacji. Dlatego proponujemy własną sondę.
dar

Która z nazw nowego mostu wam się podoba?
Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz ofiar Katastrofy Smoleńskiej dn. 10.04.2010
3.88%
Św. Jana Pawła II - Wielkiego Polaka
27.8%
Żadna z nazw mi nie odpowiada
66.59%
Nie mam zdania w tej sprawie
1.72%

Czy radni powinni konsultować z mieszkańcami nazwy nadawane ulicom?
Potrzebne są konsultacje i głosowanie mieszkańców
95.56%
Radni mają prawo sami decydować o nadawanych nazwach
3.12%
Nie mam zdania
1.32%

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kazik Bielinski #3088567 21 sty 2022 12:02

  . Min. Adm. Publ. i Ziem Odzysk. z dn.1 10 1948 nadało terenom za obecnym mostem nazwę STOCZKI (dawniej wilhelmsruh) Może powiązać nazwę z histrią?.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Henryk Zapolnik #3088497 20 sty 2022 23:06

  Najlepiej nazwać most . Most Niebieski. Dosyć już tych świętych, kardynałów, prezydentów i katastrof. Czas przemija, a z nim polityka. Ronda, ulice, mosty i wiadukty powinny nosić nazwy nie dzielące już tak bardzo podzielonych Polaków. Np. w Gdańsku jest " Zielony Most" na Motławie łączący Główne Miasto z Wyspą Spichrzów. Nikt nie ma żadnych pretensji do nazwy mostu. Natomiast do skweru Jankowskiego , za jego czyny, nie dość, że zmieniono nazwę skweru na Gyddanyzc, to jego pomnik wywalono poza miasto.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ania #3088489 20 sty 2022 21:14

  Jakkolwiek ten most nie będzie się nazywał to na pewno się przyda bo wszystkie statystyki mówią że w polszy jest tak super że jednak bezdomnych przybywa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. Tutejszy2 #3088475 20 sty 2022 17:49

  Most powinien otrzymać imię tego, kto pierwszy zamieszka "Pod Mostem". A tak na poważnie to mostom i rondom nadajcie po prostu kolejne numery ewidencyjne, żeby nie trzeba było zmieniać nazw w przyszłości.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 5. Andrzej Siarkowski #3088467 20 sty 2022 17:12

  uważam że powinni decydować mieszkańcy a nie jak któremuś radnemu pasuje i przekabacenie innych na swoją stronę .A tak to uważam że skoro jest ulica Poniatowskiego to nazwijmy ten most mostem Poniatowskiego i bez nazwy ronda niech będzie całością i bez dzielenia na nazwę mostu a potem ronda .Przynajmniej po zmianie rządzących nie będzie zmiany nazwy .

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (8)
  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5