Wzrosły ceny za ogrzewanie. Od czego zależą? Ile płacimy w Bartoszycach?

2022-01-14 13:30:00 (ost. akt: 2022-01-18 19:05:29)

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy ogrzewania sprzedawanego przez spółkę COWIK. Planowany wzrost miał wynieść 37 procent. Mieszkańcy Bartoszyc jednak wskazują na inne kwoty podwyżek.
8 grudnia pisaliśmy o planowanej podwyżce opłat za centralne ogrzewanie. Planowano średni wzrost o 37,5%.Jak się okazuje, wzrost jest wyższy niż zakładano. Opłaty, których skan załączmy wzrosły o 55,46 złotych. Czytelnicy piszą o wzroście nawet o 170 złotych.

Wzrost opłat za centralne ogrzewanie od 1 stycznia
Fot. internauta
Wzrost opłat za centralne ogrzewanie od 1 stycznia

O sytuację zapytaliśmy w spółce COWIK w Bartoszycach. 37,5% to jest średnia podwyżka opłat za ciepło (centralne ogrzewanie i podgrzew ciepłej wody) we wszystkich grupach taryfowych. Otrzymaliśmy informację nt. obowiązujących taryf: GRUPA A, B, C, CZD, D i E. Na czym polegają różnice?

Stawki opłat za wytworzenie ciepła dla wszystkich grupa taryfowych są identyczne, rożne są natomiast stawki opłat za przesył i dystrybucję ciepła dla poszczególnych grup taryfowych.

Spółka COWIK w Bartoszycach przesłała nam informację nt. obowiązujących taryf: grupa A, B, C, CZD, D i E. Na czym polegają różnice?
Przede wszystkim dotyczą one źródła ciepła (węglowe lub gazowe) oraz własności węzłów cieplnych i zewnętrznej instalacji odbiorczej. Jeśli są one własnością Spółki COWIK, to ona wykonuje przeglądy, niezbędne naprawy, ponosi koszty energii elektrycznej i dzierżawy pomieszczeń i wtedy stawki opłat są wyższe. Jeśli należą one do spółdzielni, wspólnoty bądź mieszkańców, wtedy stawki opłat są niższe

Warto też zaznaczyć, że opłaty za centralne ogrzewanie i podgrzew ciepłej wody są opłatami zaliczkowymi. Wspólnota czy spółdzielnia mieszkaniowa ustala indywidualnie wysokość zaliczek na podstawie własnych regulaminów. Ostateczny wzrost kosztów ogrzewania i podgrzewania wody w danym okresie rozliczeniowym może być inny, niż planowana podwyżka i nie zależy tylko od stawek opłat, ale również od temperatur zewnętrznych w danym okresie rozliczeniowym oraz również od sposobu korzystania z ciepła przez odbiorców.

Spółka COWIK przypomina, że od 1 stycznia 2022 r. rozwiązania Tarczy Antyinflacyjnej obniżyły podatek VAT na ciepło z 23 do 8%. Kolejne działania w tym zakresie to, od 1 lutego 2022 r., obniżka podatku VAT na ciepło z 8% do 5%. Spowoduje to obniżkę wysokości rachunków za ciepło tj. 15-17%.

Zobaczymy, w jaki sposób przełoży się to na wysokość naszych opłat za centralne ogrzewanie.
red.dar
bartoszyce@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5