Lisy coraz częściej zwiedzają Bartoszyce. Pomaga im w tym… nowy most

2022-01-13 11:00:00 (ost. akt: 2022-01-18 18:26:07)

Autor zdjęcia: Sebastian

NATURA || Człowiek coraz bardziej ingeruje w przyrodę co sprawia, że dziko żyjące zwierzęta dostosowują się do nowych warunków. I chociaż lisy korzystające z nowego mostu dziwią, to jest naturalny proces, który nazywany synantropizacją. Zwierzęta wchodzą do miast.
— Mieszkańcy informują, że coraz częściej w Bartoszycach widzą lisy. Zauważają, że zwierzęta korzystają z nowego mostu.

— Gdyby miał pan do wyboru przepłynąć Łynę wpław, a most, to co by pan wybrał, mając tylko jedno futro? — śmieje się Wiesław Oziewicz, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Bartoszyce. — Wiadomym jest, że lisy korzystają z nowego mostu.

Wszystkie zmiany w środowisku powodują, że zwierzęta, które są przyzwyczajone do widoku człowieka i jego wytworów, starają się, wręcz muszą się do tego przystosować, co nazywamy synantropizacją

— Lis potrafi korzystać z dobrodziejstw naszych śmietników. Ich wszystkożerność jest porównywalna z psem, więc lisy potrafią korzystać z wszystkiego co wyrzucamy. W śmieciach pojawia się żywność, czasem wykładamy ją też dla wolnożyjących kotów i lisy z tego korzystają. Lisy wiedząc o tym przyjdą, a obecność człowieka kojarzy im się z obecnością jedzenia. Dlatego chętnie chodzą na bartoszyckie ogródki działkowe, bo nie wszystko wykopiemy, zostają tam pozostałości plonów. Pojawiają się gryzonie a tam, gdzie są one, pojawiają się też lisy.

Fot. Sebastian

Jaka jest populacja lisa? Na koniec marca ubiegłego roku na terenie Nadleśnictwa Bartoszyce, czyli od Szczurkowa do Jezioran odnotowano 617 lisów. W obwodach graniczących z Bartoszycami ich około 120 sztuk.

Lisy są terytorialne i nie wędrują jak wilk i czy zwierzyna płowa. Idą tam, gdzie jest żywność. O tej porze roku są skazane przede wszystkim na myszy i na to, co znajdą w lesie i na polach, ale nie pogardzą też padliną i ptactwem.

— Na jakim obszarze porusza się lis?
— Lisy są terytorialne, poruszają się w obrębie kilku kilometrów, chociaż kiedy jest problem z jedzeniem karmą, lis będzie się przemieszczać dalej w poszukiwaniu jedzenia. Jest jednak sytuacja wyjątkowa, zbliża się luty i po naszych domowa psach to widać, że zbliż się okres rui. W wtedy lisy są troszeczkę podobne do facetów w dyskotece, są lekko ogłuszone. Tam, gdzie są liszki lub lisice – funkcjonują obie nazwy – samiec przychodzi w konkury. Wówczas lisy mogą się intensywnie przemieszczać, choć nie są to kolosalne dystanse.

— Lisy mogą być zagrożeniem?
— Lis jest z rodziny psowatych i zwykle nie jest płochliwy i nie jest zagrożeniem jako taki. Lis w bezpośredniej konfrontacji raczej będzie uciekał. Jeśli jednak zostanie „przyciśnięty” gdzieś w kącie przez psa, wiele zależy od naszego zwierzaka. Jeśli miałbym coś radzić, to właścicielom psów radzę unikać konfrontacji. Udomowione zwierzę będzie raczej zainteresowane zabawą z lisem. Jednak może dojść nawet do pogryzienia. Trzeba więc uważać, gdzie się psa wypuszcza.

— Czytelnicy piszą o wściekliźnie.
— Niebezpieczeństwo wścieklizny raczej należy wykluczyć, ponieważ lisy są regularnie szczepione za pomocą szczepionek zrzucanych z samolotu. Inne choroby mogą jednak w tej populacji się zdarzać. Większym zagrożeniem jest przenoszenie chorób odzwierzęcych. Pies i lis to jest ta sama rodzina, więc również prawdopodobnie choroby są wspólne.
— Dziękuję za rozmowę.
(dar)

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Magda #3087661 13 sty 2022 15:55

    Lisy, dziki, wilki. W sumie i tak mamy farta, gdyby Polska leżała w innej części świata moglibyśmy spotkać słonie, lamparty, węże Boa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Paul Mark #3087637 13 sty 2022 13:05

    a karaluchy pod poduchy

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5