Rodzina Marka. 2 lata: 10 interwencji policji, 2 postępowania w prokuraturze, Niebieska Karta.

2022-01-11 18:00:00(ost. akt: 2022-01-12 16:42:15)

Autor zdjęcia: policja

RODZINNA TRAGEDIA || Otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie przesłane do Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach.
Odpowiedź otrzymaliśmy od asp. Marta Kabelis, Oficera Prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Bartoszycach.

Jak informowaliśmy do próby samobójczej nastoletniego chłopca doszło w jednej z miejscowości w gminie Bartoszyce w lutym 2021 roku. W tej sprawie prowadzone było śledztwo dot. doprowadzenia za namową małoletniego chłopca do targnięcia się na własne życie. Postępowanie nadzorowała Prokuratura Rejonowa w Bartoszycach. Śledztwo zostało umorzone wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego.

— W okresie ostatnich 2 lat — mówi asp. Marta Kabelis, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Bartoszycach — policjanci 10 razy interweniowali w miejscu zamieszkania rodziny chłopca. Interwencje, głównie anonimowe, dotyczyły w przeważającej większości zgłoszeń o nieprawidłowo sprawowanej opiece nad dziećmi. Podczas jednej z interwencji (w styczniu 2021 roku) okazało się, że dzieci przez krótki czas zostały pozostawione bez opieki osoby dorosłej, jednak jeszcze w trakcie interwencji policjantów trzeźwi rodzice wrócili do mieszkania. Informacja o tej sytuacji została przekazana dzielnicowemu, który w kolejnych dniach wizytował rodzinę wspólnie z kuratorem.

W listopadzie 2021 roku z uwagi na niepokojące sygnały docierające do dzielnicowej, w której rejonie mieszka rodzina, została założona Niebieska Karta.

W grudniu 2021 roku policjanci przyjęli zawiadomienie o podejrzeniu znęcania się fizycznego i psychicznego przez opiekuna nad sześciorgiem dziećmi (Marek nadal przebywa w Klinice "Budzik"), złożone przez przedstawiciela placówki edukacyjnej, do której uczęszczają dzieci.

Dzieci miały mieć wydzielane jedzenie. Musiały przez określoną ilość godzin siedzieć w jednym z pomieszczeń. Pomimo tego, że bały się wejść do pokoju, w którym Marek próbował popełnić samobójstwo, musiały w nim przebywać. Nie mogły skorzystać z telefonu, by zadzwonić do matki. Były szarpane za ubrania.

Dochodzenie w sprawie trwa. O sytuacji w rodzinie powiadomiono Sąd Rodzinny i Nieletnich w Bartoszycach oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach.

11 stycznia III Wydział Rodzinny i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach na podstawie otrzymanej dokumentacji podjął decyzję w sprawie umieszczenia dzieci w placówce opiekuńczej w "trybie zabezpieczenia".
Nie znamy treści decyzji. Jeżeli Sąd przychyli się do wniosku, dzieci zostaną umieszczone w placówce jeszcze przed zakończeniem postępowania sądowego.
dar


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5