Nowy Rok to nowy taryfikator mandatów. Ile zapłacimy? Co się zmieni? (galeria)

2022-01-01 14:17:57(ost. akt: 2022-01-02 12:42:58)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Materiały policyjne

BEZPIECZEŃSTWO || Co prawda wynagrodzenia mamy na poziomie Europy Wschodniej, jednak od 01 stycznia 2022 r. wysokość mandatu staje się porównywalna do tych, na zachodzie. Zmiana wysokości mandatów to tylko jedna z niespodzianek. Co się zmieni?
Od 1 stycznia zmieniony został taryfikator za wykroczenia. Jedna z najistotniejszych - poza kwotami - zmian dotyczy kolizji drogowej. Od 1 stycznia 2022 r. najniższy mandat za kolizję drogową wynosi 1.020 złotych. Zapłacimy nawet wówczas, kiedy żadna osoba nie dozna jakichkolwiek obrażeń. Wystarczy stłuczka i wezwanie Policji. Sąd nie musi jednak sugerować się taryfikatorem. Dlatego prawdopodobnie policjanci nie będą wzywani na miejsce zdarzenia, a część spraw będzie trafiła właśnie do sądu.

Kolejna istotna zmiana dotyczy punktów karnych. Ich wysokość nie ulegnie zmianie, ale będą one "zapisane na koncie" kierowcy przez 2 lata. Dodatkowo, nie będzie można zmniejszyć ich liczby poprzez udział w kursie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.


Co jeszcze się zmienia, jeśli chodzi o jazdę na podwójnym gazie?
art. 87 Kodeksu wykroczeń.
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
Sąd może orzec karę w wysokości nawet 30 tys. zł. Dodatkowo informacje będą udostępniane ubezpieczycielom...
dar

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5