W sobotę 11 grudnia Niebieski Koncert w Galinach

2021-12-10 11:10:00(ost. akt: 2021-12-15 07:57:17)

Autor zdjęcia: Joanna Kondrat

KULTURA || W sobotę 11 grudnia w Pałacu i Folwarku Galiny odbędzie się wyjątkowy koncert pochodzącej z Bartoszyc Joanny Kondrat. Artystka zagra CICHY Niebieski Koncert i wyświetlony będzie Niebieski Film. O idei opowiada sama piosenkarka.
Czym jest Niebieski Koncert? Wydarzenie przybliża nam pochodzące z Bartoszyc Joanna Kondrat.

— Spotykamy się na Niebieskim Koncercie, aby w dobrych emocjach podjąć trudny temat. Celem Niebieskich Koncertów jest poszerzanie świadomości w zakresie tego, czym jest przemoc, jakie są etapy wikłania ofiar, gdzie szukać pomocy. Uświadamianie osobom dotkniętym przemocą, że są metody wyjścia z opresji. Uwrażliwianie postronnych obserwatorów sytuacji przemocowych o ich kluczowej roli, jako świadków. Zachęcanie ludzi, by aktywnie reagowali na przekraczanie granic. Nie tylko własnych. Aby reagowali na to, co dzieje się za ścianą. Koncert odbędzie się 11 grudnia o godzinie osiemnastej w Pałacu w Folwarku w Galinach. W związku z obostrzeniami pandemicznymi spotykamy się w kameralnym, 40-osobowym gronie.

Niebieski Koncert jest nietypowym wydarzeniem przeciwprzemocowym. Widownia śpiewa z artystką i towarzyszącymi jej muzykami, a czasem, co pokazują relacje z wydarzeń - nawet tańczy. Innowacją jest też wykorzystanie zestawów słuchawkowych SILENT DISCO, które pozwalają artystom grać na żywo, docierając bezpośrednio do uszu odbiorców.

Fot. Joanna Kondrat

— Taka forma koncertu — mówi Joanna Kondrat — ma bardzo symboliczny wymiar. Służy przypomnieniu, że przemoc karmi się milczeniem, izolacją i ciszą. Słuchacze słuchają nas na zestawach słuchawkowych. Doświadczamy podobnych emocji, obrazów. Ale jesteśmy w pewnym sensie odizolowani. Zdaniem wielu, to sprzyja spotkaniu „z samym sobą”, doświadczaniu przekazu w odcięciu od „narzucanych” przez rytm grupy emocji. Jesteś w grupie, ale jednocześnie sam na sam z wykonawcą. Co ciekawe – widownia najczęściej śpiewa z nami nie słysząc się :) Uwielbiam te fragmenty koncertu. Dlaczego wybrałam taką formę przeciwdziałania przemocy? Wokół nas zbyt wiele jest smutku, ciemnych obrazów. Powiedzenie, że przemoc jest zła i że jest źle, to za mało, aby znaleźć rozwiązanie. Jakościowa dyskusja, wskazanie jasnej perspektywy rozwoju i wyjścia z opresji, inspirowanie ludzi do przemian, daje nadzieje. Siłę, aby podjąć walkę o siebie i swoje wartości.


Podczas koncertu wyświetlone będą fragmenty Niebieskiego Filmu. Tworząc film Joanna Kondrat i Dariusz Łukawski (wieloletni pracownik Telewizji Polskiej, trener medialny i wykładowca akademicki) posiłkowali się wyznaniami sprawców przemocy, którzy odbywają wyroki za najcięższe zbrodnie wobec osób najbliższych.

Obraz został zrealizowany w zakładach karnych i przedstawia przemoc i okrucieństwo z perspektywy sprawcy. Film powstał pod patronatem oraz w konsultacji z kierowniczką Niebieskiej Linii Renatą Durdą oraz profesorem Bogdanem de Barbaro.
Dariusz Dopierała

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5