Bartoszyce: Józef Andrzej Szczepański będzie miał swoje miejsce pamięci

2021-12-03 13:28:18 (ost. akt: 2021-12-03 13:35:18)

Autor zdjęcia: Źródło: wikipedia.org

Józef Andrzej Szczepański „Ziutek”- chłopiec z „Parasola” - będzie miał miejsce pamięci w Bartoszycach. Zdecydowali o tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Bartoszycach.
30 listopada 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Bartoszycach odbyło się wielkie patriotyczne święto. Zorganizowano bowiem pokaz klasowych prezentacji multimedialnych o młodych Polakach walczących o Polskę. Był to kolejny etap szkolnego projektu „Mieli niewiele więcej lat co my, a byli już bohaterami….” Wcześniej każda klasa miała przygotować sylwetkę wybranej postaci w formie multimedialnej. Przepiękna szkolna prezentacja, patriotyczna muzyka - wszystko to sprawiło, że uczniowie mogli nie tylko poznać historię młodych ludzi, często dzieci, ale przede wszystkim oddać im należyty hołd i szacunek.

Następnie, 1 grudnia, odbyło się wielkie głosowanie. Samorząd Uczniowski przeprowadził wybory, w ich wyniku wybrano jednego bohatera, któremu stworzymy w szkole miejsce pamięci. To historia Józefa Andrzeja Szczepańskiego najbardziej zainteresowała i poruszyła uczniów szkoły i to jemu szkoła stworzy miejsce pamięci.
„Ziutek” był harcerzem 17 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej przed 1939 rokiem i w okresie konspiracji. Józef Szczepański to także młody poeta, powstaniec warszawski, żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej. Zginął, mając zaledwie 21 lat.

Fot. Źródło: wikipedia.org

W dowód wdzięczności i pamięci postawimy przy szkole rzeźbę Józefa Szczepańskiego, którą wykona p. Janusz Petryszyn.
Pozostali bohaterowie prezentacji to: Orlęta Lwowskie, Dzieci z Wrześni, Jurek Bitschan,”Zawiszacy”, Danuta Siedzikówna „Inka, Emil Barchański, Józef Kunert, Grzegorz Przemyk, Romek Strzałkowski, Leopold Lis- Kula, Antoni Andrzejewski, Wilhelm Meisel, Stefan Zawidzki, Witek Modelski oraz Felks Riedl.

Bożena Górska -nauczycielka historii

Źródło: Artykuł internauty

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5