W Bisztynku pieniądze z Nowego Ładu pozwolą na realizację planów

2021-10-27 10:00:00(ost. akt: 2021-10-28 15:12:17)
Burmistrz Bisztynka Marek Dominiak

Burmistrz Bisztynka Marek Dominiak

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

Dofinansowanie, które gmina uzyska z Nowego Ładu pozwoli na zrealizowanie planów, które samorząd ma od lat. O tym, czego one dotyczą i jak zostaną spożytkowane pozyskane środki rozmawiamy z Markiem Dominiakiem, burmistrzem Bisztynka.
Gmina Bisztynek otrzyma dofinasowanie na dwa projekty:
Poprawę efektywności energetycznej budynku OSP i podstacji pogotowia ratunkowego w Bisztynku wraz z rozbudową OSP oraz budową i przebudową przyległych dróg gminnych. Dofinansowanie wyniesie 95%, czyli 5.7 mln złotych.
Budowę oraz modernizację infrastruktury kulturalnej na terenie Gminy Bisztynek poprzez inwestycję w świetlice wiejskie. Dofinansowanie wyniesie 90%, czyli 2.610.000 złotych.

— Pierwszy z projektów dotyczy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Bisztynku. O fundusze zabiegał pan od lat.
— Rzeczywiście — mówi Marek Dominiak, — o modernizację budynku OSP i podstacji pogotowia ratunkowego zabiegamy od około 3 lat. W ramach projektu dzięki pompom głębinowym poprawimy efektywność energetyczną. Zwiększymy również o 10 metrów kubaturę pomieszczeń, w których będzie siłownia, pralnia z suszarnią, z której będą korzystać strażacy z gminy Bisztynek. Powstanie również biuro i szatnia. Przebudujemy także przebudowę placu manewrowego z ulicami dojazdowymi: do drogi krajowej, Bramy Lidzbarskiej oraz ul. Kościelnej. Ponieważ w sąsiednim budynku (ogrzewanie będzie wspólne) jest również podstacja pogotowia ratunkowego, wszystkie inwestycje zdecydowanie poprawią warunki i tak niełatwej pracy strażaków i ratowników.

Fot. Nowy Ład, gmina Bisztynek

— Drugi projekt dotyczy budowy oraz modernizacji infrastruktury kulturalnej.
— W ramach projektu — kontynuuje Marek Dominiak — planujemy 4 inwestycje. W Sątopach na istniejących już fundamentach powstanie świetlica. W Sątopach-Samulewie w budynku po byłej hydroforni powstanie siłownia. W Pleśniku w jednym z lokali użytkowych wykonany zostanie generalny remont, dzięki czemu powstanie świetlica. W Paluzach mamy budynek, w którym jest kosztochłonne i nieskuteczne ogrzewanie elektryczne. Wykonamy generalny remont, razem z centralnym ogrzewaniem.

— Pojawiają się głosy, że Nowy Ład z jednej strony oznacza dofinansowanie inwestycji, z drugiej zaś strony zmniejsza podatkowe przychody gmin.
— Dochody gminy Bisztynek z tytułu subwencji i podatku PIT oraz CIT zmniejszą się o około 1,1 miliona w stosunku do ubiegłego roku.

— Dziękuję za rozmowę.
dar

b]Inwestycje z powiecie bartoszyckim, które zostaną zrealizowane w ramach Nowego Ładu:[/b]
Gmina miejska Bartoszyce
Piotr Petrykowski informuje o inwestycji
Gmina Bartoszyce
Górowo Iławeckie
Gmina Górowo Iławeckie
Gmina Sępopol

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5