Brak odblasków przykuł uwagę policjantów. To byla niespodzianka

2021-09-29 16:55:00(ost. akt: 2021-09-29 16:59:27)
Odblaski poza obszarem zabudowanym są obowiązkowe

Odblaski poza obszarem zabudowanym są obowiązkowe

Autor zdjęcia: ilustracja do tekstu

BEZPIECZEŃSTWO || Andrzej Poniedzielski mówił, że jesienią jest duże zapotrzebowanie na ludzi z jego wyrazem twarzy. Jak się okazuje, również na widoczność na drodze. Mężczyzna bez odblasków zwrócił uwagę policjantów... Spotkała ich niespodzianka.
Jesienią nieubłagalnie skraca się dzień co sprawia, że idąc stajemy się mniej widoczni. Poza obszarem zabudowanym, po zmierzchu piesi zobowiązani są nosić elementy odblaskowe, jednak warto je mieć nie tylko w tych warunkach, ale zawsze. Nawet niewielki odblask sprawia, że kierujący znacznie wcześniej widzą pieszego, dzięki czemu mają czas na prawidłową reakcję.

W poniedziałek mężczyzna idący drogą K51 w okolicach Osieki nie miał odblasków. Dodatkowo ubrany był na czarno, dzięki czemu zauważenie go było jeszcze trudniejsze. Tym samym stwarzał zagrożenie dla siebie i innych użytkowników ruchu drogowego.

Dlatego policjanci z bartoszyckiej drogówki zatrzymali mężczyznę. W trakcie legitymowania 59 – latka okazało się, że jest poszukiwany do odbycia 10 dni zastępczej kary pozbawienia wolności za wykroczenie kierowania rowerem po alkoholu. 59 – latek został zatrzymany, a następnego dnia trafił do zakładu karnego.

Przypominamy: od 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Posiadanie elementu odblaskowego sprawia, że kierowcy widzą pieszego nawet z odległości 150-200 metrów, wówczas mają więcej czasu na odpowiednią reakcję. Za niestosowanie się do przepisów, pieszy może zostać ukarany mandatem w wysokości do 100 złotych. Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też bardzo wysoka w porównaniu do ceny odblasku, który można kupić już za kilka złotych i poprawić swoje bezpieczeństwo.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5