Uważaj na oszustów, którzy chcą Cię wysłać na kwarantannę

2021-09-23 19:55:00(ost. akt: 2021-10-02 08:52:59)
Oszuści wciąż mają nowe pomysły. Bazują na... kwarantannie

Oszuści wciąż mają nowe pomysły. Bazują na... kwarantannie

Autor zdjęcia: Redakcja Gońca Bartoszyckiego

ZDROWIE || Przed nami IV fala COVID-19, choroby spowodowanej przez SARS-CoV-2. Dla niektórych to realne zjawisko, dla innych „ściema”. Jest nowa wersja, która zaraża każdego, a koszty mogą być realne.
Jak wiemy, COVID-19 jest "wywołany" przez wirusa SARS-CoV-2. Media informują o zagrożeniu. Sceptycy nie biorą sobie tego do głowy. Tym razem jednak mamy kolejny pomysł oszustów na narażenie nas na straty.

Oszuści wykorzystują pandemię do zarażenia telefonu całkiem rzeczywistą infekcją. Link prowadzi do strony, która na szczęście już została zgłoszona na tzw. czarną listę.

Wcześniej link prowadził na stronę informującą o nieaktualnej aplikacji i odsyłającą do apki na androida poza oficjalnym sklepem.

Przypomnijmy, że linki zawarte w SMS dotyczące kwarantanny powinny przyjść z domeny www.gov.pl (gov - oznacza domenę rządową, pl - zarejestrowaną w Polsce).

Link https://cutt.ly/8Ezv3uy pochodzi z domeny *.ly, czyli pochodzi… z Libii. Link kieruje na serwer, który skraca linki. A takie adresy same w sobie trzeba traktować z rezerwą.

Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny, link jest próbą wyłudzenia danych osobowych.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5