Rajd harcerski tropił… ZHP z Bartoszyc do Żydowa

2021-09-21 09:00:00 (ost. akt: 2021-09-21 11:53:52)
Rajd harcerski był przede wszystkim okazją do integracji

Rajd harcerski był przede wszystkim okazją do integracji

Autor zdjęcia: ZHP

HARCERSTWO || Podczas weekendu harcerze pieszo wyruszyli z Bartoszyc… do Żydowa. Dwa dni w drodze były okazją do prowadzenia śledztwa, zdobywania nowych umiejętności sprawności, orientacji w terenie, wspólnego ogniska, ale przede wszystkim integracji.
Po blisko półtorarocznej przerwie harcerze wyruszyli na swój rajd. W miniony weekend odbył się rajd harcerski „Tropem ZHP”. Podobnie jak podczas harcerskiej gry patriotycznej, która odbyła się w maju, harcerze mieli do rozwiązania zadania, sprawdzające ich sprawności i rozwiązując zagadki detektywistyczne. Jednak tym razem przed harcerzami była też piesza wędrówka z Bartoszyc do Żydowa. Trasę, którą rozpoczęli w piątkowe popołudnie zakończyli niedzielnym apelem.

Uczestnicy rajdu otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy
Fot. ZHP
Uczestnicy rajdu otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy

W trakcie wędrówki harcerze odbyli również mini kurs pierwszej pomocy. Nie obyło się bez ogniska i rozmów o życiowych celach. Jak mówią uczestnicy, sypiące się w górę iskry ogniska stworzyły idealny nastrój do refleksji i chwili zastanowienia nad własnym rozwojem.

Harcerze rozpoczynają nabór do drużyn
Fot. ZHP
Harcerze rozpoczynają nabór do drużyn

Rajd zakończył apel podsumowujący wszystkie rozwiązane zadania. Wręczono pamiątkowe dyplomy. Wszyscy wrócili do domu może trochę niewyspani, ale z pewnością w świetnych humorach.

— To był mój pierwszy rajd! Bardzo cieszę się, że mogłam wziąć w nim udział. Świetnie się bawiłam rozwiązując te wszystkie zagadki” – mówi Malwina z 10 DH Fortis Lupus.

Harcerze mieli do rozwiązania zagadki detektywistyczne
Fot. ZHP
Harcerze mieli do rozwiązania zagadki detektywistyczne

— Wszystkim nam brakowało takich wydarzeń, jakim jest rajd. Dzieci przez cały okres pandemii zdążyły zapomnieć na czym to polega i jaki tworzy się tu klimat. Razem z innymi drużynowymi bardzo dbaliśmy o rozwijanie zaangażowania wśród naszych harcerzy podczas rajdu, aby mogli wrócić stąd ze wspaniałymi wspomnieniami. Takimi jakie mamy my z naszych pierwszych rajdów” – mówi pwd. Klaudia Mandziak, drużynowa 25 DH Nigramus.

Harcerze nie spoczywają na laurach i rozpoczynają nabór do drużyn harcerskich. W Bartoszycach drużyny działają przede wszystkim w szkołach podstawowych oraz w siedzibie Hufca przy ulicy Jagiellończyka 1.

Fot. ZHP

Na terenie powiatu bartoszyckiego działają również drużyny w Bisztynku, Sątopach-Samulewie i Bezledach. Działalność harcerska w powiecie podzielona jest zależnie od wieku uczestników:
— gromady zuchowe (dzieci od 6 do 10 roku życia);
— drużyny harcerskie (10-13 lat);
— drużyny starszoharcerskie (13-15 lat);
— wędrownicze (15 – 21 lat);
— wielopoziomowe (członkowie w różnym wieku, zazwyczaj od 6 do 15 roku życia).


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5