Pociąg mknął z Korsz do Bartoszyc, odświeżając wspomnienia

2021-09-19 09:00:00 (ost. akt: 2021-09-21 13:42:58)
KOMUNIKACJA || W 2002 r. z dworca PKP Bartoszyce odjechał ostatni pociąg pasażerski. Stowarzyszenie TurKol nie pozwala jednak zapomnieć o zamkniętych już trasach. W dn. 17-19.09 zorganizowało przejazd pociągiem turystycznym. Na trasę wyruszył skład MR/MRD.
Zainteresowanie przejazdem nieczynną już trasą było dość spore. Chociaż część pasażerów liczyła na bardziej historyczne wnętrze wagonów, to i tak byli zadowoleni z podróży. Nie wszyscy jednak jechali pociagiem. Na trasie przejazdu oraz w samych Bartoszycach oczekiwali pasjonaci kolei z telefonami, aparatami i kamerami, rejestrując historyczny przejazd.

Pociąg napędza silnik spalinowy
Fot. Dariusz Dopierała
Pociąg napędza silnik spalinowy

Jedna z pasażerek w konkursie "Gońca Bartoszyckiego" wygrała bezpłatny przejazd.
— Zauważyłam na stronie „Gońca Bartoszyckiego” informację o konkursie. Przypomniałam sobie moje wyjazdy w dzieciństwie do babci, do Grajewa. W Korszach czekałam długo na przesiadkę i strasznie mi się nudziło. Dzisiaj przyjechałam tu z moimi dziewczynami wcześniej i teraz one się nudzą, czekając na pociąg. Dla nich to jest pierwszy przejazd.

Fot. Dariusz Dopierała

— Jadę pociągiem po raz pierwszy — mówiła jedna z dziewczynek. — Podoba mi się w pociągu, dobrze mi się jedzie.

Maszynista ma do obsłużenia całą konsolę
Fot. Dariusz Dopierała
Maszynista ma do obsłużenia całą konsolę

— W latach siedemdziesiątych — wspomina jedna z pań, spoglądając przez okno pociągu — jako dziecko jeździłam na tej trasie. Przez kilka ładnych lat dojeżdżałam z Różyny do Wiatrowca do szkoły i bardzo miło wspominam ten czas. Teraz nadażyła się okazja, by ponownie przejechać tę trasę. Jestem tutaj z mężem i wnuczkiem, który tą trasą jedzie po raz pierwszy. Mieszka w Różynie i chcemy na trasie przejazdu pokazać mu dom, w którym mieszka. Jeśli za rok będą kolejne przejazdy, zorganizujemy się większą grupą, by powspominać stare, dobre czasy.


Jak powiedział nam organizator, pociągiem jeżdżą przede wszystkim pasjonaci, którzy chcą. W innych warunkach połączenie jest nieopłacalne, ponieważ nie ma dużego zapotrzebowania na tej trasie.

Oczekiwanie na pociąg w Korszach
Fot. Dariusz Dopierała
Oczekiwanie na pociąg w Korszach

W jakim stanie są tory? Pociąg chwilami musiał zwalniać. Jak się dowiadujemy, nadal są użytkowane przez pociągi towarowe i wojskowe. Przywrócenie ruchu wymaga jednak znacznych inwestycji. Poza unieważnionymi urządzeniami SRK (Sterowanie Ruchem Kolejowym), inwestycji wymaga też infrastruktura, czyli perony.

Każdy pasażer otrzymał bilety z pamiątkowym stemplem
Fot. Dariusz Dopierała
Każdy pasażer otrzymał bilety z pamiątkowym stemplem

Pisaliśmy już o tym, że ewentualne przywrócenie ruchu kolejowego do Bartoszyc oznaczałoby konieczność dofinansowania z budżetu centralnego . Nie ma u nas dużych, komercyjnych inwestorów, którzy mogliby dofinansować modernizację, podobnie jak miało to miejsce w przypadku linii kolejowej nr 223 na odcinku od Czerwonki do Biskupca.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tutejszy2 #3075857 21 wrz 2021 12:51

    Szkoda, że to nie był węgierski Ganz SN61 jakie jeździły po naszych torach. MR/MRD trafiły do Polski dopiero w 2007 roku, kiedy większość naszych "torów" została już dawno zezłomowana.

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

  2. wredny #3075733 19 wrz 2021 16:04

    Jakie miasto,takie atrakcje...

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5