Prosity z gm. Bisztynek. Wkrótce odbędą się tu Spotkania Englingowskie

2021-08-12 09:00:00(ost. akt: 2021-08-12 20:06:37)
Kościół w Prositach

Kościół w Prositach

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

W najbliższą niedzielę 15 sierpnia w Prositach odbędą się Spotkania Englingowskie. Wydarzenie rozpocznie się Mszą Św. odpustową w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Warto poznać tą uroczą miejscowość i historię Józefa Englinga.
Spotkania Englingowskie organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Prosit im. Józefa Englinga są już tradycją. Przybliżamy postać Sługi Bożego z Prosit, wobec którego toczy się proces beatyfikacyjny.

Sługa Boży Józef Engling (05.01.1898-04.10.1918) urodził się w Prositach na Warmii. Przez chorobę, która doprowadziła do lekkiego skrzywienia klatki piersiowej, miał lekko pochyloną sylwetkę. Józef miał też wadę wymowy. Decyzję o kapłaństwie podjął w wieku 14 lat. Ukończył gimnazjum pallotyńskie w Szensztacie k. Vallendar nad Renem. Brał udział w założeniu Kongregacji Mariańskiej w gimnazjum, która później rozwinęła się w Ruch Apostolski z Szensztat. Wkrótce został prefektem Kongregacji Mniejszej, a jego osobistym ideałem stały się słowa: "Chcę stać się wszystkim dla wszystkich i całkowicie należeć do Maryi".

W 1916 roku odbył kształcenie wojskowe. Z powodu wady postawy oraz wymowy w czasie służby przeżył wiele trudności. Rok później razem ze swoim pułkiem walczył na froncie wschodnim, gdzie zgromadził wokół siebie kilku kolegów, z którymi rozmawiał na tematy religijne i apostolskie. Później Engling trafił do oddziału zwiadowczego, jednocześnie poświęcając coraz więcej czasu modlitwie.

W czasie bitwy zaczepnej między Ypern a Bethune jego pułk poniósł dotkliwe straty. Wkrótce potem Józef Engling ofiarował swoje życie „Matce Trzykroć Przedziwnej”. Józef ściągał rannych z pola walki, odkopywał zasypanych, grzebał zabitych. Miał również odwagę w ogniu granatów przynosić posiłki kompanom.

Zginął z powodu wybuchu granatu w 4 października 1918 roku. Wiadomo, że zmarł w pobliżu miejscowości Cambrai jednak do dzisiaj nie wiadomo, gdzie został pochowany.

W programie oprócz nabożeństwa przewidziano spotkanie z Izbie Pamięci, piknik w ogrodzie oraz pogadankę wygłoszoną przez Alicję Kostkę na temat przesłania Józefa Englinga. Spotkanie zakończy spacer historyczny, a następnie kawa i ciasto.

Dlaczego warto odwiedzić Prosity?
Prosity zostały założone przez biskupa warmińskiego Hermana z Pragi w 1354 roku i tym samym okresie we wsi wybudowano kościół. Na jego fundamentach w 1585 roku na fundamentach wybudowano kościół ku czci Wniebowzięcia i Oczyszczenia Maryi.

Obecna świątynia w stylu neogotyckim powstała w latach 1840–1842. Kościół otoczono kamiennym murem z dwiema kutymi z żelaza bramami. Do parafii należą również kaplice w Księżnie i Lądku. Przy kościele znajduje się grób rodziców Englinga opatrzony dwujęzycznymi napisami, a po przeciwnej stronie drogi jest Izba Pamięci był Sługi Bożego Józefa Englinga.
dar

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5