Dzięki Stowarzyszeniu z Bisztynka Galiny będą oddychały przeszłością

2021-08-10 12:00:00(ost. akt: 2021-08-09 14:22:40)
Stowarzyszenie Strowangen działa lokalnie

Stowarzyszenie Strowangen działa lokalnie

Autor zdjęcia: arch. Stowarzyszenia Strowangen

W najbliższy weekend w Galinach miłośnicy historii będą mogli obejrzeć eksponaty, zebrane m.in. przez Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Strowangen" z Bisztynka. Jednak program jest zdecydowanie ciekawszy. Na wystawie pojawią się też eksponaty z Golubia Dobrzynia.
Zwiedzający będą mogli obejrzeć regionalne pamiątki oraz broń z okresu pierwszej i drugiej wojny Światowej, które stowarzyszenie zebrało od 2017 roku. Na zaproszenie w Galinach pojawią się również przedstawiciele NDK Fundacji Eksponat nr1 w Golubiu Dobrzyniu i Muzeum Militariów w Golubiu-Dobrzyniu. Stało się to możliwe dzięki temu, że ich założycielem i dyrektorem jest zaprzyjaźniony ze Stowarzyszeniem Arkadiusz Osiński.

O wydarzeniu rozmawiamy z Jarosławem Dąbrowskim, prezesem Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Strowangen" z Bisztynka. Jarosław Dąbrowski jest również założycielem oraz dyrektorem Niepublicznego Domu Kultury Fundacji Eksponat nr 1 w Bisztynku i Muzeum Regionalnego Pamięć.

Wystawa na Dożynkach
Fot. arch. Stowarzyszenia Strowangen
Wystawa na Dożynkach

— Skąd pomysł wystawy?
—Chcemy zainteresować ludzi tym co robimy. Staramy się wychodzić do ludzi ze swoimi eksponatami. Działamy lokalnie na przykład wystawiając swoje zbiory na lokalnych imprezach, np. w Bisztynku. Zależy nam na tym, żeby ludzie zapoznali się z historią naszego regionu. A może nasze Stowarzyszenie zyska dzięki temu nowych członków? Mamy już kilku wolontariuszy, których w ten sposób zaraziliśmy naszą pasją.

Podczas Dni Bisztynka Stowarzyszenie zaprosiło historyczny pojazd
Fot. arch. Stowarzyszenia Strowangen
Podczas Dni Bisztynka Stowarzyszenie zaprosiło historyczny pojazd

— A dlaczego właśnie Galiny?
— Folwark w Galinach ma swój charakter, który odpowiada naszemu Stowarzyszeniu. Mamy nadzieję, że dzięki temu również Bisztynek zyska turystów.

— Co odróżnia planowaną wystawę od dotychczasowych?
— Jest to pierwsze wydarzenie, które organizujemy samodzielnie z własnej inicjatywy. Rocznie mamy cztery do pięciu wystaw naszego eksponatów. Nasze działania są bardziej lokalne. Na Dni Rodziny, które odbyły się w Bisztynku, zaprosiliśmy między innymi historyczny pojazd, który woził dzieci.

— Dziękuję za rozmowę.

Wystawa eksponatów odbędzie się w sobotę 14 (godz. 12.00-18.00) i niedzielę 15 (10.00-16.00) sierpnia w Folwarku w Galinach. Wstęp na naszą wystawę jest darmowy.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5