OKiAL w Bisztynku wychodzi poza szablony

2021-08-04 11:10:00(ost. akt: 2021-09-20 08:26:55)
Pierwszym etapem przygotowania projektów było stworzenie diagnozy problemów

Pierwszym etapem przygotowania projektów było stworzenie diagnozy problemów

Autor zdjęcia: ach. OKiAL w Bisztynku

Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej otrzymał dofinansowanie na to, projekty, których obszary problemowe wcześniej wskazano w diagnozie potrzeb mieszkańców.
Budżet zadania to 23 200zł, w tym 22 tys. pozyskane z Narodowego Centrum Kultury, a 1.200 zł stanowi wkład własny OKiAL. Dofinansowanie otrzymało 6 projektów:
— „Piknik Muzyki Pięknej”,
— „Festyn Święto pieczonego ziemniaka w Unikowie”,
— „Kulturalnie w Małpim Gaju”,
— „Magia ognia i muzyki, czyli impreza plenerowa dla młodzieży”,
— „Sami możemy niewiele, razem możemy więcej” oraz
— „Piknik napoleoński-jeden wiek, w jeden dzień”.

Wszystkie złożone projekty są inicjatywami lokalnymi, oddolnymi i przygotowanymi przez mieszkańców gminy, a ich realizacje będzie odbywać się przy wsparciu OKiAL. Wśród wybranych projektów uwagę zwracają projekty, które na mapie kulturalnej gminy Bisztynek stanowią pewną nowość.

O inicjatywie opowiada Joanna Drozdowska, animator kultury z OKIAL.

— W ramach „Pikniku Muzyki Pięknej” na terenie miasta staną m.in. atrapy instrumentów muzycznych oraz powstaną nuty, z których następnie zostanie ułożona melodia. Zostanie ona odtworzona tydzień później na koncercie, jaki odbędzie się w Kościele.

W Bisztynku działa Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Strowangen", które zorganizuje piknik napoleoński. Na terenie parku pod Urzędem Miejskim powstanie obozowisko, zaproszeni zostaną rekonstruktorzy, którzy odegrają historyczną scenkę.

— Cieszy nas — kontynuuje Joanna Drozdowska, — że dwa projekty zostały przygotowane przez środowisko młodzieżowe. Jednym z nich będzie „Kulturalnie w Małpim Gaju”.

W ramach dofinansowanych projektów po raz pierwszy symbolicznie otworzy się na otoczenie bisztyniecki Dom Pomocy Społecznej.

— Inicjatywa pn. "Sami możemy niewiele, razem możemy więcej" powstała w Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku. Jej celem jest integracja osób niepełnosprawnych z terenu naszej gminy z mieszkańcami Bisztynka. Odbędą się warsztaty rękodzielnicze, na które zaproszenie dostaną seniorzy, czy plastyczne, na które zaproszone zostaną dzieci szkolne. W programie są również zajęcia taneczne, czy krawieckie. Zajęcia odbędą się w domu pomocy społecznej, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli zapoznać się z działalnością tej placówki.
dar

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5