Pogoda znów nas zaskoczy. Mapy będą rozgrzane do czerwoności

2021-07-24 14:57:30 (ost. akt: 2021-07-25 21:55:24)
Będzie grzało, chrońcie głowy

Będzie grzało, chrońcie głowy

Autor zdjęcia: unsplash.com

Burzliwy lipiec już prawie za nami. Niestety przed nami znowu upały i niespodziewane burze z gradem. Najgorzej będzie od wtorku. Męcząca duchota da nam się we znaki.
Po ostatnich chłodniejszych dniach znowu rozpoczęło się ocieplenie. Temperatura szczyt osiągnie w przyszłym tygodniu, kiedy miejscami będzie powyżej 30 st. C. Niestety, wraz z upałem wrócą też burze, które mogą być gwałtowne, połączone z gradem, wichurami i bardzo silnym, porywistym wiatrem.

W zachodniej części kraju w niedzielę przelotnie popada deszcz i zagrzmi. W burzach spadnie do 10-30 litrów wody na metr kwadratowy, a porywy wiatru osiągną do 80 kilometrów na godzinę. Na Warmii i Mazurach też zacznie się chmurzyć, ale aż tak groźnie nie będzie. Burze jednak mogą już dawać znać o sobie.
 
Fot. Prognoza IMGW na poniedziałek

Będzie parno i duszno. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wzrośnie do 25 stopni na Warmii i Mazurach. Jeśli jedziecie w inne regiony - przygotujcie się na 27-28 stopni w większości regionów i 31 stopni na Śląsku. Wiatr z południa i południowego wschodu będzie silny, w porywach do 50 km/h, a w burzach do 90 km/h.

Fot. Prognoza IMGW na wtorek

Ostrzeżenia meteorologiczne:

3 stopień
Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

2 stopień
Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

1 stopień
Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Co nas czeka w sierpniu?


Wstępne prognozy na sierpień nie są zbyt optymistyczne dla tych, którzy czekają na dłuższy czas spokojnej pogody. Nadal spodziewamy się w tym miesiącu przeplatanki dni upalnych, kiedy temperatura przekroczy 30 st. C i dojdzie nawet do 35 st. C, jak i chłodniejszych.

Według synoptyków, na przełomie lipca i sierpnia oraz w samym sierpniu czeka nas powrót nocy tropikalnych, czyli nocy, w czasie których minimalna temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza.

Sierpień będzie burzowy, ale zjawisk tych będzie zdecydowanie mniej niż w lipcu. Nie będą to także burze na dużą skalę - należy raczej spodziewać się licznych lokalnych burz z nierównomiernymi opadami, które najczęściej będą pojawiać się w godzinach popołudniowych i wieczornych.
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5