Bartoszyce, Górowo Iławeckie, Sępopol i Bisztynek. Jak się szczepimy w powiecie bartoszyckim?

2021-07-22 15:10:00 (ost. akt: 2021-07-23 16:24:37)
Punkt szczepień podczas Lata Bocianów w Żywkowie

Punkt szczepień podczas Lata Bocianów w Żywkowie

Autor zdjęcia: UG Górowo Iławeckie

Stopniowo wzrasta liczba zakażonych COVID-19. W środę 21 lipca w Polsce było 126 zakażonych, z czego troje w województwie warmińsko- mazurskim. Pojawiają się doniesienia o zbliżającej czwartej fali. Czy możemy zrobić cokolwiek w tej sprawie?
Od wielu miesięcy słyszymy o tym, że część obostrzeń i ograniczeń nie będzie dotyczyło osób zaszczepionych. Jak wygląda sytuacja szczepień w powiecie bartoszyckim? Jesteśmy trzecim powiatem w województwie. W powiecie olsztyńskim 53,3% mieszkańców zaszczepiło się przynajmniej pierwszą dawką, a 49,4% odbyło pełne szczepienia. Drugim powiatem jest Działdowo (odpowiednio 52,2 oraz 48,8%).

W powiecie bartoszyckim po przynajmniej pierwszym szczepieniu jest 51,5%, a pełną dawkę przyjęło 47,8% populacji naszego powiatu. Liderem jest gmina Bartoszyce, w której pełną dawkę przyjęło 47,8% populacji.

Jako ciekawostkę warto zauważyć, że w 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej zaszczepiło się 99% żołnierzy i pracowników wojska.

W mieście Bartoszyce przynajmniej jedną dawkę przyjęło 51,5%, a pełną dawkę 47,8% mieszkańców.
Zaszczepieni w mieście Bartoszyce
Fot. gov.pl
Zaszczepieni w mieście Bartoszyce

Gmina Bartoszyce
Zaszczepieni w gminie wiejskiej Bartoszyce
Fot. gov.pl
Zaszczepieni w gminie wiejskiej Bartoszyce

W Gminie Bartoszyce przynajmniej jedną dawkę przyjęło 41,7%, a pełną dawkę 44% mieszkańców. Promocja szczepień jest realizowana przez stronę internetową gminy, przekazanie księżom oraz sołtysom informacji o możliwości, terminie i miejscu szczepień. Podczas dożynek zostanie zorganizowany mobilny punkt szczepień.
Sępopol
Zaszczepieni w gminie Sępopol
Fot. gov.pl
Zaszczepieni w gminie Sępopol

W gminie Sępopol przynajmniej jedną dawkę przyjęło 40,8%, a pełną dawkę 3,6% mieszkańców. Sępopol promując szczepienia skupia się przede wszystkim na wrześniowych dożynkach. Działać będzie punkt informacyjny, natomiast konkursy i nagrody związane z promocją szczepień są obecnie na etapie planowania.

Gmina już wcześniej docierała do mieszkańców z informacją o szczepieniach, zarówno przez punkt informacyjny w Urzędzie Miejskim, jak i poprzez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. . Na ulotkach były wszystkie ogólne informacje na temat szczepień oraz numer telefonu do punktu szczepień. Gmina organizowała też transporty na szczepienia.

W zależności od reakcji mieszkańców oraz uzyskanych środków promocja szczepień będzie organizowana również na piknikach i festynach sołeckich.

Gmina miejska Górowo Iławeckie
Zaszczepieni w gminie miejskiej Górowo Iławeckie
Fot. gov.pl
Zaszczepieni w gminie miejskiej Górowo Iławeckie

W gminie miejskiej Górowo Iławeckie przynajmniej jedną dawkę przyjęło 49,5%, a pełną dawkę 44% mieszkańców. Zdaniem Burmistrza Jacka Kostki zostało zrobione wszystko, by zapewnić możliwość najszybszego szczepienia mieszkańcom Górowa. Obecne nie ma potrzeby organizowania dodatkowych akcji szczepień. W mieście działają dwa punkty szczepień (w ośrodku zdrowia oraz przy ratuszu, oraz pierwszy w Polsce punkt szczepień masowych na stadionie.

Gmina wiejska Górowo Iławeckie
Zaszczepieni w gminie wiejskiej Górowo Iławeckie
Fot. UG Górowo Iławeckie
Zaszczepieni w gminie wiejskiej Górowo Iławeckie

W gminie wiejskiej Górowo Iławeckie przynajmniej jedną dawkę przyjęło 42,2%, a pełną dawkę 36% mieszkańców. Akcje promujące szczepienia są prowadzone i planowane od dłuższego czasu. Podczas Lata Bocianówa) w Żywkowie otwarty był punkt szczepień. Zaszczepiono wtedy ponad 30 osób.

Bisztynek
Zaszczepieni w gminie Bisztynek
Fot. gov.pl
Zaszczepieni w gminie Bisztynek

W gminie Bisztynek przynajmniej jedną dawkę przyjęło 40,4%, a pełną dawkę 36,4% mieszkańców. Gmina planuje promować szczepienia podczas organizowanych przez samorząd imprez w specjalnie ustawionym namiocie. Tak będzie m.in. podczas imprezy, która odbędzie się w sobotę w Troszkowie, czy też na wrześniowych dożynkach.
Na stoisku będą dostępne ulotki informacyjne, a gmina planuje również zakup gadżetów, których kolorystyka będzie związana z tą, jaką mają wszystkie materiały informacyjne.

dar


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5