Widmo czwartej fali pandemii. Władze województwa apelują o szczepienie się

2021-07-21 13:32:38 (ost. akt: 2021-07-21 19:16:24)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Kończy się stabilna sytuacja epidemiczna w Polsce - zwiększył się współczynnik zakażeń, rośnie liczba zachorowań. Najprawdopodobniej jest to początek czwartej fali pandemii koronawirusa i tylko od zachowań nas samych zależy, jak bardzo się ona rozwinie. Władze województwa oraz służby sanitarne apelują o zaszczepienie się. 
Lato, słońce i okres urlopowy nie sprzyjają przestrzeganiu obostrzeń sanitarnych. Nie zachęca również wciąż utrzymująca się stosunkowo niska liczba zakażeń. Paradoksalnie to właśnie ten moment wybrały władze województwa na zorganizowanie konferencji prasowej, podczas której apelowano o szczepienie się i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

— Wciąż dobrze pamiętam dramatyczne dni, w których chorowało 1300 osób dziennie, a pod respiratorami znajdowało się 200 osób. Ten czarny scenariusz może się powtórzyć, jeśli nie będziemy się szczepić i przestrzegać noszenia maseczek i dystansu społecznego — przestrzegał Wojewódzki Inspektor Sanitarny Janusz Dzisko.


Fot. Zbigniew Woźniak

Obecnie dominującą odmianą koronawirusa w Polsce jest Delta. Do dziś Państwowa Inspekcja Sanitarna stwierdziła 196 przypadków zakażeń tą mutacją, co oznacza, że stanowi ona około 50 proc. wszystkich notowanych obecnie zachorowań. Jak mówił Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka, przed Deltą oraz innymi wariantami COVID-19, mogą nas uchronić tylko szczepienia.

— Procent osób zakażonych w grupie wiekowej do 39 lat sięga około 60 proc., natomiast wśród osób starszych, gdzie procent zaszczepienia jest wyższy, obserwujemy znacznie niższy procent chorujących. To pokazuje, że szczepienia działają. Dowodzi temu również sytuacja w Wielkiej Brytanii, gdzie chorują przede wszystkim osoby niezaszczepione — mówił Saczka.

Z apelem do mieszkańców Warmii i Mazur zwrócił się także wojewoda Artur Chojecki, który nie jest zadowolony z dotychczasowej liczby osób zaszczepionych. Do tej pory pełną odporność po przyjęciu dwóch dawek szczepionki lub jednodawkowego preparatu firmy Johnson & Johnson uzyskało niewiele ponad 500 tys. osób.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Apeluję do mieszkańców regionu, aby zachowali się odpowiedzialnie wobec najbliższych, wobec osób ze swojego otoczenia i wobec siebie samych. Chcę, abyśmy bardziej zdecydowanie korzystali z programu szczepień. Musimy przekonać nieprzekonanych. Teraz jest najlepszy czas, aby się zaszczepić — zachęcał Artur Chojecki. 

W regionie działa 214 stacjonarnych punktów szczepień, mobilne oraz dwa typu drive-thru, które znajdują się w Ełku i Giżycku. Jednym z miejsc, gdzie wszystkie chętne osoby dorosłe mogą zaszczepić się szczepionką Johnson & Johnson, bez wcześniejszego umawiania terminu, jest mobilny punkt szczepień znajdujący się przed siedzibą Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i NFZ w Olsztynie przy ul. Żołnierskiej. Jest czynny we wtorki i czwartki od 15 do 18.maw

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. allsteen #3071363 21 lip 2021 18:20

  Zaszczepieni nie mają się czego obawiać, chorować i, co ważne, umierać będą przede wszystkim niezaszczepieni. Gorzej, że zapychają szpitale, bo teraz wszyscy mądrzy w gębie, ale jak im zacznie saturacja spadać, to będą tylko krzyczeć "Ratujcie!".

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Arturo #3071344 21 lip 2021 14:29

   I na co te szczepienia , te obostrzenia skoro jak było widać w te zimę prawie nic to nie dało !! I zapowiadają kolejna fale? Choroba jest , będzie za jakiś czas następna . Tylko po co robią z tego taki medialny strachliwy szum?

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2. Normalny-prawicowy #3071337 21 lip 2021 14:05

   Gdyby Ci wszyscy specjaliści nie zmieniali zdania jak im zawieje to może i trochę więcej ludzi się zaszczepiło, ale te bzdurne informacje zmieniane z tygodnia na tydzień nie mające , sensu, logiki i prawdy bardzo dobrze sprawiają, że ludzie nie są do końca wyprani z rozumu. Po za tym nie ma co niepotrzebnej nienawiści i podziałów. Chcesz to się szczep, jesteś wg swojego ja i papki w mediach bezpieczny więc nie zmuszaj na siłę innych. Ta zima pokaże kto ma racje. Choć za pewne już w zanadrzu leży wariant gama, epsilon, zeta (alfabet grecki dla fanów TVPinfo, bo pewnie nie widzą co to) żeby tem substytut 3 wojny światowej nie zakończył się za szybko póki nie będą osiągnięte założone cele.

   Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz

  3. Teddy75 #3071334 21 lip 2021 13:56

   To wpierw niech decydenci sami się zaszczepią i dadzą przykład plebsowi...hajs się musi zgadzać

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5