Rusza pomoc poszkodowanym rolnikom z Gminy Bisztynek

2021-07-19 10:39:55 (ost. akt: 2021-07-19 22:00:10)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Rolnicy z Gminy Bisztynek, którzy ponieśli szkody w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, które nawiedziły ostatnio okolicę, mogą składać wnioski do Urzędu Miejskiego w Bisztynku. Na ich podstawie ruszy oszacowywanie szkód, celem przyznania dopłat.
Wszyscy poszkodowani przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne rolnicy z Gminy Bisztynek mogą zwrócić się o pomoc do Urzędu Miejskiego w Bisztynku, celem oszacowania szkód. Na podstawie wniosku, w teren ruszy trzyosobowa komisja, która oceni skalę zniszczeń spowodowanych żywiołem.

Podinsp. ds. rolnictwa Bożena Dąbrowska:

– Dziewiątego lipca wystąpiły u nas dwa niekorzystne zjawiska atmosferyczne, mianowicie deszcz nawalny i grad. Z tego dnia szacujemy szkody. Mamy już zgodę wojewody na uruchomienie komisji, czekamy tylko na potwierdzenie jej składu. Planujemy ruszyć w teren 26 lipca. Dobrze by było, aby do tego czasu, wszystkie wnioski przyszły już tutaj do nas do urzędu. Wiadomo, że wszystkim zależy na czasie. Rolnicy chcą ruszyć w pola kombajnami, jednakże jeśli zgłosimy szkodę w uprawie, to jednak musimy czekać na komisję, która musi osobiście zobaczyć straty. Od zgłoszenia wniosku, komisja ma 30 dni do przejścia w pole.

Jak informuje urzędniczka, wniosków do tej pory dostarczono 12, ludzie nadal dzwonią z pytaniami. W urzędzie szacują, że będzie ich razem około 30.

– Jeżeli rolnicy mają siedzibę na terenie naszej gminy, a zasiewy w innych gminach, mogą u nas składać wniosek uproszczony. Całościowy protokół tworzy gmina, na której jest siedziba gospodarstwa – dodaje podinspektor do spraw rolnictwa Bożena Dąbrowska.

Wniosek o dopłaty bezpośrednie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Gminy Bisztynek, oraz w Urzędzie Miasta. Do odpowiednio wypełnionych i podpisanych wniosków, należy dołączyć zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, oraz aktualny wydruk wniosku o przyznanie płatności na rok 2021. Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Bisztynku również telefonicznie.

pg

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5