Czy odkryją skarby na dnie rzeki w Sępopolu?

2021-07-16 06:00:24 (ost. akt: 2021-07-19 22:06:05)
Akcja czyszczenia Pasłęki w Braniewie - wyłowiono broń z II wojny światowej.

Akcja czyszczenia Pasłęki w Braniewie - wyłowiono broń z II wojny światowej.

Autor zdjęcia: Odkrywca Żbik

Z inicjatywy Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Strowangen” odbędzie się w Sępopolu akcja oczyszczania rzeki „Czysta Łyna-Bezpieczne Wakacje”. Oprócz posprzątania koryta rzeki ze śmieci i złomu, organizatorzy liczą na wyłowienie skarbów.
Już w najbliższą sobotę, 17 lipca o godz. 09.00 rusza w Sępopolu akcja „Czysta Łyna-Bezpieczne Wakacje”. Nurkowie, poszukiwacze historycznych skarbów, wraz ze strażakami z OSP Sępopol posprzątają koryto rzeki Łyna.

– Akcją chcemy wesprzeć strażaków z OSP Sępopol w zakupie sprzętu. Pozyskany w trakcie oczyszczania rzeki złom spieniężą i doposażą się w potrzebny ekwipunek – opowiada inicjator akcji Jarosław Dąbrowski prezes Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Strowangen”.

Pomysł na tą inicjatywę został zapożyczony od sąsiedniego Stowarzyszenia Historyczno Poszukiwawczego BATORY z Braniewa. W podobnej akcji na rzece Pasłęce w Braniewie udało się uzbierać 1600zł. na dom dziecka. Nie zabrakło też cennych okazów. Wyłowiono broń oraz hełmy z okresu II wojny światowej.

Akcja czyszczenia Pasłęki w Braniewie - wyłowiony eksponat
Fot. Odkrywca Żbik
Akcja czyszczenia Pasłęki w Braniewie - wyłowiony eksponat

Wyłowione skarby podczas akcji w Braniewie
Fot. Odkrywca Żbik
Wyłowione skarby podczas akcji w Braniewie

Wiceprezes Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Strowangen”, członek Stowarzyszenia Historyczno Poszukiwawczego BATORY, oraz Elbląskiego Denara, Krzysztof Figurowicz, także w Sępopolu liczy na więcej niż sam złom.

– Obszar który będziemy penetrować znajduje się blisko niegdysiejszej szkółki Luftwaffe. Z relacji mężczyzny do którego dotarłem, zaraz po wojnie, gdy miał 14 lat, zwiedzał okolicę. W miejscu, gdzie dziś znajduje się Straż Graniczna były baraki szkółki niemieckich pilotów, w których znajdowały się popalone motocykle, szybowce. Mam nadzieję, że coś tam w rzece zostało przez sowietów wyrzucone. Na skarpie znalazłem już kantynówkę, części zegarów samolotowych, zaraz za nią płynie Łyna i tam będziemy szukać.

Nurek podczas akcji czyszczenia Pasłęki w Braniewie
Fot. Odkrywca Żbik
Nurek podczas akcji czyszczenia Pasłęki w Braniewie

W czasie akcji zadania będą podzielone tak, aby było bezpiecznie. Obszar rzeki podzielono na dwie części, w jednej będą sprzątać nurkowie, w drugiej Łyna penetrowana będzie magnesami. Po jakimś czasie ekipy wymienią się miejscami. Będzie obecna karetka, są wydane niezbędne pozwolenia. Na miejscu będzie prowadzone rozpoznanie saperskie. Wszystko dla bezpieczeństwa uczestników akcji oraz mieszkańców miasta Sępopol, którzy mogą wziąć udział w przedsięwzięciu i pomóc sprzątać okolicę.
pg

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5