Festyn "Bocianie Lato w Żywkowie" już w najbliższą niedzielę

2021-07-13 15:32:01 (ost. akt: 2021-07-14 16:35:44)

Autor zdjęcia: UM Bartoszyce

Jest taka wieś, którą szczególnie upodobały sobie bociany białe. Jest także impreza, bez której lata zacząć u nas nie można. Mowa o „Bocianim Lecie w Żywkowie”.
Żywkowo jest najliczniej zasiedloną przez bociana białego miejscowością w Polsce. Właśnie tu organizowany jest festyn Bocianie Lato w Żywkowie, który promuje ochronę populacji bociana białego na terenach Natura 2000 Ostoja Warmińska, a w szczególności program „Ochrona populacji bociana białego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego”. Jego celem jest ochrona zagrożonych zniszczeniem miejsc lęgowych oraz tworzenie alternatywnych miejsc gniazdowania dla bociana białego.

Populacja bociana białego na terenie Natura 2000 Ostoia Warmińska osiąga największe zagęszczenie – 71 par na 100 km2.
Fot. Przemek Gościniecki
Populacja bociana białego na terenie Natura 2000 Ostoia Warmińska osiąga największe zagęszczenie – 71 par na 100 km2.

Festyn organizowany jest już od kilku dobrych lat i świetnie wpisał się w tradycje gminy Górowo Iławeckie. Wójt Gminy Górowo Iławeckie oraz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie zapraszają do „Bocianiej Stolicy”, jaką niewątpliwie jest Żywkowo w gminie Górowo Iławeckie. Już w niedzielę, 18 lipca, od godziny 14.00 rusza festyn, w którym udział wezmą lokalni artyści. Usłyszeć będzie można szanty w wykonaniu Marcina Kaszubata, zobaczyć występy zespołów Bądlowianki i Wena, występy szkoły tanecznej Moving Art. Na najmłodszych czekać będą konkursy, zabawy, dmuchane atrakcje i zjeżdżalnie. Rozstawione będą stoiska z rękodziełem oraz kulinariami. Zobaczyć będzie można wystawy: fotograficzną: "Górowszczyzna w Obiektywie", oraz plastyczną w wykonaniu seniorów Klubu ,,Senior +”w Kandytach, oraz DPS ,,Senior” w Kamińsku. Zarejestrować się będzie można do banku potencjalnych dawców szpiku, oraz zaszczepić przeciw covid-19. Wszystko w proekologicznym klimacie, oraz dla szczytnego celu promocji ochrony bociana białego.
pg


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5