Już dziś najsłodszy dzień w roku

2021-07-07 09:00:09 (ost. akt: 2021-07-07 08:54:08)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Czekolady. Ponoć to właśnie 7 lipca Krzysztof Kolumb przywiózł do Europy ziarna kakaowca, głównego składnika czekolady. Produkt ten podbił serca milionów na całym świecie.
Nasiona kakaowca wykorzystywali już Majowie i Aztekowie do produkcji napojów. Mieszano je z miodem , chilli i kukurydzą. Dla aromatu dodawano wanilię lub płatki różnych kwiatów.

Jednak na pierwszą tabliczkę czekolady trzeba było poczekać aż do 1828 roku. Wtedy to holender Carparus van Houten wraz z synem sproszkowali nasiona kakaowca, połączyli z cukrem i rozpuszczonym tłuszczem tworząc pierwszą tabliczkę czekolady.

Czekolada powoduje wydzielanie endorfin, poprawiających nastrój i łagodzących ból. Zawiera substancje psychoaktywne jak kofeina. Nie dziwi więc jej popularność.

Dziś nie jest jedynie przysmakiem, we wszelkich postaciach smakołyków, używamy jej również do zabiegów kosmetycznych.

W Światowym Dniu Czekolady życzymy wszystkim smacznego.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Taka Ja #3070480 7 lip 2021 11:39

    Oj kocham czekoladę wczoraj na spacerku odkryłam fajny sklep w Poznaniu Konopną Farmację na ul, Ratajczaka ... dla tych co nie są z Pozania pociesze mają sklep online :) no i kupiłam tam czekolade konopna ! cannabis chokolate with Amsterdam coffeshop map !!! super bo w te wakacje jade do Holandii przyda się taka mapa heheeh

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5